GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-03-2021 08:50   Güncelleme : 26-03-2021 08:50

"KARAR GERİ ÇEKİLENE KADAR MEYDANLARDAYIZ"

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri üyeleri, dün Ceren Özdemir Meydanı'nda toplanarak İstanbul Sözleşmesi'nin feshinin durdurularak, uygulatılmasını istediler.Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Ordu Temsilcisi Ece Akgüre, "Bizler kadınlar olarak karar geri çekilene kadar alanlarda olacağız." dedi.

"Kadınlar tehlikeye atılıyor"

'19 mart gecesi 2011 yılında meclisten oy birliği ile geçmiş olan İstanbul Sözleşmesi Cumhurbaşkanı'nın ani kararıyla anayasaya aykırı bir şekilde feshedildi' diyen Akgüre, şunları kaydetti;

"Kadına yönelik şiddeti tanımlayan, engellenmesi için alınacak önlemlerin yer aldığı ve faillerin gerekli suçları alabilmesini amaçlayan bu sözleşmenin kaldırılması tüm kadınları tehlikeye atmaktadır. Sözleşmenin feshi üzerinden 6 gün geçti ve hala resmi bir açıklama gelmedi. Bizler kadınlar olarak karar geri çekilene kadar alanlarda olacağız."

"Bir kişi daha eksilmek istemiyoruz"

İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmek, karşıt olmak faillere yardım etmek demektir. Bizler bu karar geri çekilene, sözleşme uygulanana kadar pes etmeyeceğiz. Ama ile başlayan cümleleri susturarak, bir kişi bile eksilmeden mücadelemize devam edeceğiz. Bir artık bir kişi daha eksilmek istemiyoruz. Bizler bu meydanlarda kaybettiğimiz kadınların isimlerini saymak istemiyoruz. Her ay kadın cinayeti verilerini açıklamak istemiyoruz. Biz hakkımız olan özgürlük, eşitlik ve adaleti istiyoruz. Bunun için ne kadar mücadele etmemiz gerekiyorsa edeceğiz.

"İstanbul Sözleşmesi'ni uygulatacağız"

Bu mesele siyaset malzemesi değildir. Bu mesele bir düşünce meselesi değildir. Bu mesele yaşam mücadelesidir. Din, dil, ırk, mezhep, siyasi görüş ayırt etmeksizin kadınların yaşam haklarının elinden alınması meselesidir. Tüm kadınları koruması gereken devletin gerekli önlemleri alması birinci sorumluluğudur. Bu sorumluluk yerine getirilene, karar geri çekilene kadar, Türkiye'nin dört bir yanında,  her ilde meydanlardayız. İstanbul Sözleşmesi'ni uygulatacağız."

Ordu Hayat/Tevfik Kul