GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-06-2021 16:22   Güncelleme : 10-06-2021 16:22

Kalkan balıkları denize geri bırakıldı

Kalkan balıkları denize geri bırakıldı

Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, denizde kalkan balığı yasağı kapsamında denetimde bulundu. Denetimlerde 10 adet kalkan balığına el konuldu.

Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından denetime yönelik yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi:

“1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa dayanılarak yayımlanan, "Denizlerde ve İç sularda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 5/1 Numaralı Tebliğ" ile bütün karasularımızda 15 Nisan – 15 Haziran tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile kalkan balığı avcılığı yapılması ve kalkan ağlarının denizde bırakılması yasaktır.

Kalkan balıkları genellikle suyun dibinde yaşayan bir balık türüdür. Dip balığı olarak bilinen kalkan balığına, Karadeniz de çok sık rastlanılmaktadır. Üremeleri genellikle Nisan ayında başlayarak Haziran ayına kadar devam etmektedir. Bu nedenle, üreme dönemlerinde kalkan balığı avcılığının yapılmaması gerekmektedir.

Bu kapsamda İl ve İlçe Müdürlüklerimiz su ürünleri kontrol görevlileri tarafından, İlimiz deniz sahasında, Müdürlüğümüze ait kontrol gemisi ile yapılan denetimlerde denize serili olarak tespit edilen 10 adet kalkan ağına el konulmuştur. Ayrıca ağlara takılan kalkan balıkları canlı olarak suya bırakılmıştır.”

Haber merkezi