GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-10-2021 08:33   Güncelleme : 04-10-2021 08:33

​​​​​​​"KALABALIK SINIFLAR RİSK OLUŞTURUYOR"

Türk Eğitim-Sen Ordu Şubesi Başkanı Ömer Okumuş, bazı okullarda sınıf mevcutlarının fazla olmasının bulaş riskini artırdığını belirterek, "30-40 kişilik sınıflar ve yatılı okullarda bu risk daha fazla. Bu durumlara çözüm daha önce düşünülmeliydi" dedi.

​​​​​​​

Özellikle merkezi yerlerdeki okullardaki temel sıkıntının sınıf mevcutlarının fazla olması olduğunu söyleyen Okumuş, "30, 40, 45 kişilik şubelerde çocukların birbirleriyle temas etmeme şansı yok. Dolayısıyla bu da büyük bir sıkıntı oluşturuyor. Eğer ilk okulda bir sınıfta iki öğrencide koronavirüs vakasına rastlanıyorsa, o sınıf kapatılıyor. Ortaokulda da aynı sınıftan iki kişide pozitif vakalı öğrenciye rastlanırsa sınıf kapatılıyor. Ancak o sınıfın öğretmeni, sadece o sınıfta derse girmediği için diğer sınıflarda derse girmeye devam ediyor. Yakalanmama şansı yok. Böylece diğer sınıflarda derse girmek zorunda olan öğretmenlerin, meslektaşlarına ve ailelerine bulaştırma riski devam ediyor." dedi.

"Büyük sıkıntı yaşanıyor"

'Sınıf mevcutlarının kalabalık olması, pandemi döneminde olduğumuz için sorun teşkil ediyor' diyen Okumuş, şunları kaydetti; "Sınıf mevcutları kalabalık olmasa, bu iş biraz daha kolay olabilir. Sınıfı ikiye bölmedikten sonra bu mevcutlarla sorun devam eder. Sınıf ikiye bölündüğünde de Pazartesi, Salı bir grup, Perşembe, Cuma da bir grubun gelmesi lazım. Sınıfları büyütme şansımız da yok. Çünkü bir tane okuldan bahsetmiyoruz. Özellikle bu noktada sahil bandında bulunan öğrenci mevcudu çok olan ilçeler, büyük sıkıntı yaşıyor. Sınıfta 20 öğrenci olmasındaki riskle, 40 öğrenci olması arasındaki risk çok farklı. Ayrıca deprem riski nedeniyle yıkılan 2-3 tane okulun başka bir okulda eğitim görmesi de çözümü güçlendiriyor. Kalabalık sınıflar konusunda çözümün okullar başlamadan düşünülmesi gerekirdi."

"Yatılı okullarda daha büyük sorun var"

Buradaki en büyük sıkıntının ise yatılı okullarda olduğunu aktaran Okumuş, sözlerini şöyle tamamladı; "Bir tane öğrencide bile pozitif vaka çıksa, neredeyse diğer öğrencilere bulaştırmama şansı yok. Temizliği ne kadar yaparsan yap, bu sayıdaki öğrenciyle normal eğitim öğretimi devam ettirmeye çalışmak ister istemez riski de artırıyor. Ancak ne yapıp ne edip, okullarımızın açık kalmasını sağlamalıyız."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)