GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-06-2021 08:15   Güncelleme : 03-06-2021 08:15

"KAHVECİLER, GÜNAH KEÇİSİ OLDU!"

Ordu Kahveciler ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Korkmaz, "Yeni kararlarla AVM'den restorana kadar her yer açıldı ama kahvehanelerde oyuna izin verilmedi. Günah keçisi kahveciler oldu. Sanki virüs sadece kahvelerden buluşuyor." dedi.

Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi, çay ocağı gibi yerlerde herhangi bir şekilde oyun oynanmaması kararının kahvecileri daha da derinden etkileyeceğini aktaran Korkmaz, kahvecilerin oyun olmadan sadece çay satmasının hiçbir kazanç sağlamadığını söyledi.

"Açılmamız bir şeye yaramadı"

'Kahvehaneciler olarak yine beklediğimiz haber gelmedi' diyen Korkmaz, şunları söyledi; "Restoranlar, kafeler, sinemalar, içkili mekanlar açıldı ama kahvehanede oyuna izin verilmedi. Açılmamız bir şeye yaramadı. Oyun olmadan zaten bir sürü esnaf dükkanını açmıyor. Çünkü iş olmuyor. Günah keçisi kahveciler oldu. Sanki virüs sadece kahvelerden buluşuyor. Cumhurbaşkanının 'kahvehaneler açılacak' demesinin ardından sevindik ama İç İşleri Bakanlığı'nın genelgesi sonrasında hevesimiz kursağımızda kaldı."

15 ayda verilecek olan toplam 9 bin lira desteğin kahveci esnafı için yeterli olmadığına değinen Korkmaz, artık destek değil, oyunlara izin verilmesini istediklerini dile getirdi.

"Ne arayan var ne soran..."

Şuan kahvecilerin durumunun hiç iç açıcı olmadığının altını çizen Korkmaz; "15 aydan bu aya kapalıyız. Ne arayan var ne de soran... Devletin verdiği toplam 8-9 bin lira ile ayakta durmamız mümkün değil. Kahveciler can çekişiyor. Bıçak artık kemiği de geçti ileri doğru gidiyor. En azından bize bir tarih versinler. Hala zaman verilmiyor. Ama kahveler şu tarihte açılacak da denilmiyor. Kahvecilerin çoğu kapattı, evine ekmek götüremez oldu. Kiralar, borçlar birikti. Kahveciler hala bir ümit olarak oyunlara izin verilmesini bekliyorlar. Bir iş yerini kapatmak kolay ama açmak çok zordur. İnşallah bu alınan karardan geri dönerler. Her yer açıldı ama kahvecilere oyun yok. Kahvede 10 masa varsa biz sayısını 5'e indirmeye razıyız. 1.5 metre mesafe, hijyen, maske kurallarına uyarız. Biz her kurala uymaya hazırız. Gerekirse HES kodu ile girilsin ama oyuna izin verilsin. Ama artık kahvelerin ismini bile telaffuz etmiyorlar." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)