GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-05-2021 08:55   Güncelleme : 17-05-2021 08:55

KAHVECİLER CAN SUYU KREDİSİ İSTİYOR

KAHVECİLER CAN SUYU KREDİSİ İSTİYOR

14 aydan bu yana oyun oynatamadıkları için para kazanamayan, bunun üzerine tam kapanma sürecinde dükkanlarını tamamen kapatmak zorunda kalan Ordu'daki kahveci esnafları, mevcut borçları ödeyemediklerini belirterek, kredilerin faizsiz ertelenip can suyu kredisi verilmesini istediler.

 

Ordu Kahveciler ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Korkmaz, Pandemi döneminin başından bu yana kahveci esnafının para kazanamadığını belirterek, "Bir an önce oyun oynatılmasına izin verilmek suretiyle açılmak istiyoruz. Ayrıca borçlar birikti. Krediler faizsiz ertelensin. Esnafa da can suyu kredisi verilsin." dedi.

"Sicil affı gelsin"

Esnafın çalışamadığı süre içerisinde borcunu ödeyemediği için sicilinin bozulduğunu ve tekrar kredi çekemediğini aktaran Korkmaz, sözlerine şöyle devam etti; "Kapalı olduğumuz sürede bir kredi kullandık. Krediyi kullandık ama ödeme süresi geldi. Haziran sonuna ertelendi. Bu kez de Haziran geldi. Kahveci esnafımız bir yılı aşkın süredir kapalı olduğu için kredilerini ödeyemiyorlar. Kredilerin tekrar ertelenmesini istiyoruz. Ancak bu kez faizsiz ertelenmeli. Sicilleri bozuldu ve tekrar kredi kullanamıyor. Sicil affının gelmesi lazım. Çünkü esnaflar bankalardan kullanılan krediler ile biriken SGK, Bağ-Kur, vergi, stopaj borçlarını ödeyememiştir. Ayrıca kiracı olan esnaflarımız gelirlerinin yetersiz olduğu için birikmiş kiralarını ödeyemedi. Devletimiz bu süreçte vergi ve diğer borçları almasın. Belediyelerimizden çevre temizlik vergisi ile tabela vergisinin alınmaması talebinde bulunduk. Şuan kahveci esnafının hiçbir şey ödeyebilecek durumu yok. Çünkü çalışmıyor. Pandemi nedeniyle kapalı olduğumuz süreç çok uzun olduğu için verilen krediler yeterli olmadı. Esnafa tekrar can suyu kredisinin verilmesi lazım. Aksi taktirde kahveci esnafı borcunu nasıl ödesin."

Korkmaz, kahveci esnafının tek çıkar yolunun oyuna izin verilerek dükkanların açılması olacağını söyleyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)