GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-04-2021 08:15   Güncelleme : 21-04-2021 08:15

KAHVECİLER, 5'ER BİN LİRA DESTEK İSTİYOR

KAHVECİLER, 5'ER BİN LİRA DESTEK İSTİYOR

Ordu Kahveciler ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Korkmaz, bir yılı aşkın süreden bu yana kapalı olan kahveci esnafının ayakta duracak hali kalmadığını belirterek, "Devletimizden 5'er bin lira destek bekliyoruz. 1 ay daha kapalı olacak iş yerlerimizin bu desteğe ihtiyacı var." dedi.

 

Yasaklarla beraber kahveci esnafının tamamen bittiğini aktaran Korkmaz, tek çarenin açılmak olduğunu ancak açılana kadar da desteğe ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

"Borçları ödeyemiyorlar"

'Devletimiz bize 3 aylık kira ve biner liralık hibe yardımı yaptı ama bizim için yeterli değil' diyen Korkmaz, şunları kaydetti; "14 aylık süre zarfında kahveci esnafımızın kirası birikti. Bugün yarın açılır diye kahvehanesini kapatmadı. Borçlar birikince esnaf ödeyemez duruma geldi. Artık evine ekmek de götüremez oldu. Biz devletimizden Ramazan ayında kapalı olduğumuz ay için 5'er bin lira destek bekliyoruz. 1 ay boyunca kapalı olacak iş yerlerimizin bu desteğe ihtiyacı var."

"Destekler sürekli olmalı"

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler'in Ordu'daki kapalı olan tüm kahvehanelere 2 bin lira destekte bulunduğunu hatırlatan Korkmaz, "Ordu genelindeki 700 küsur kahvehaneyle beraber internet kafeler, Play Station salonları ve kapalı olan bine yakın işyerine yardımda bulundu. Bu yardımların devamını bekliyoruz. Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören de kahvehanelere 1000'er TL, çay ocaklarına ise 500'er TL yardımda bulunacağını söyledi. Kahvecilerin durumu ortada. Bu yardımın Ramazan içinde verilmesi çok makbule geçecektir" diyerek yardımların artık yeterli olmadığını, bir an önce kahvehanelerin açılmasını beklediklerini dile getirdi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)