GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-04-2021 08:05   Güncelleme : 28-04-2021 08:05

"KAHVECİ, EVİNE PİDE BİLE GÖTÜREMİYOR"

Ordu Kahveciler ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Korkmaz, 14 aydır çalışamayan kahveci esnafının evine ekmek daha götürecek para kazanamadığını belirterek, "Bıçak kemiğe çoktan dayandı. Esnaf tamamen bitti." dedi.Kahvecilerin günübirlik kazanıp ihtiyaçlarını gören esnaflar olduğunu aktaran Korkmaz, "Tek suçlu kahveci esnafı mı? Aç diyorlar açıyoruz, kapat diyorlar kapatıyoruz." dedi.ç

"14 ay oldu"

'Hükümetimizin insan sağlığı konusundaki tüm tedbirleri saygıyla karşılıyoruz' diyen Korkmaz, şunları kaydetti;

"Ancak yaklaşık 500 yıllık bir kahvehane kültürü var. Vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça vakit geçirmek için okey, tavla, kağıt oyunları oynamak için iş yerlerimize geliyordu. Fakat bu süreçte kahvehaneler yine kapalı. 14 aya girdik kahvehanelerimiz hala kapalı. Şimdi de tam kapanma kararı geldi. Biz yine dükkanlarımız kapalı şekilde bekleyeceğiz.

"Esnaf tamamen bitti"

Ramazandan sonraki bayram sürecinde de kahvehaneler kapalı olacak. Bu dönemde esnafımız evine yine ekmek götüremeyecek. Şuanda Ramazan ayındayız, kahveci esnafımızın evine pide alıp götürecek durumu kalmadı. Esnaf tamamen bitti. Kahveci esnafının iş yeri kapalı masrafı yok diyemeyiz. Çünkü ev kirası, doğalgaz, elektrik, su, mutfak masrafları var. Kahveciler, günübirlik kazanıp ihtiyaçlarını gören esnaflardır. Çok mağdur durumdayız. Devletimizin bize bir el atmasını bekliyoruz.

"Yardımlar devam etsin"

Bıçak kemiğe çoktan  dayandı. 14 aydır kapalıyız. Kahveci esnafı para kazanamıyor. Tek suçlu kahveci esnafı mı? Aç diyorlar açıyoruz, kapat diyorlar kapatıyoruz. Devletimiz bize 3 aylık kira ve biner liralık hibe yardımı yaptı ama bizim için yeterli değil. Bu yardımın kahvehaneler tam anlamıyla açılana kadar devam etmesini istiyoruz."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)