GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-06-2021 08:25   Güncelleme : 07-06-2021 08:25

KADINA YÖNELİK MOBBİNG'E TEPKİ!

KADINA YÖNELİK MOBBİNG'E TEPKİ!

Ordu Kadın Platformu, Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde görevli bir kadın akademisyenin fakülte yöneticileri tarafından, Ulubey İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde çalışan üç kadın emekçiye de müdürler tarafından mobbing uygulandığını iddia ederek tepki gösterdi.

Ordu Kadın Platformu adına konuşan Erengül Erkan Dalgıç, "Kamuda ve özel sektörde yaygınlaşan güvencesizleştirme ve toplumun geneline yayılmaya çalışılan toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadın düşmanı politikaların sonucunu biz kadınlar mobbingle yüzleşerek bir kere daha görüyoruz. Daha ucuz iş gücü ve kölece çalışmaya rıza üretmenin yolunu kadına yönelik her türlü baskı ve şiddette gören zihniyet bilmelidir ki biz kadınlar tüm bu baskı ve şiddete karşı bir aradayız ve güçlüyüz." dedi.

"Hak ihlalleri yaşıyoruz"

Hiçbir dayatma ve haksızlığı kabul etmediklerini aktaran Dalgıç, şunları söyledi; "Nisan ayı içinde platformumuz bileşeni Eğitim Sene yansıyan Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde bir kadın akademisyene yönelik, fakülte yöneticilerinden gelen yoğun disiplin soruşturması baskısı ve hak ihlalleri yargıya taşınmışken, Mart ayı sonlarında da yerel basında Ulubey İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde çalışan üç kadın emekçiye de müdürler tarafından mobbing uygulandığı, özlük haklarının kullanılması konusunda sorun çıkarıldığı ve engellendiği, kadınlara yönelik baskıcı tutum sergilendiği haberleri çıkmıştır. Sonrasında ilgili kişinin adli ve idari anlamda sorgulandığı ayrıca Ordu Kadın Platformunun her iki olayın ve sürecin takipçisi olduğunu buradan kamuoyuna bildiririz. Biz kamuda ve özel sektörde çalışan kadınlar olarak, çalışma hayatımızın bir noktasında mobbing, baskı, yıldırma, ayrımcılık, eşitsizlik gibi hak ihlallerini yaşıyoruz. En çokta kadın olduğumuz için aynı işi yapan erkeklerden daha yoğun yaşıyoruz.

"Kabul etmiyoruz"

Ordu Kadın Platformu olarak bir araya geldiğimiz günden beri kadına ve çocuklara yönelik her türlü şiddet, taciz ve mobbing olaylarının hem yerel hem de ulusal boyutlarıyla fiili, meşru ve hukuki takipçisi olduk. Biz kadınlar haklarımız, kimliğimiz, emeğimiz ve bedenimiz üzerinde hiçbir dayatma, baskı ve müdahaleyi kabul etmiyoruz."

Haber merkezi