GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-11-2021 08:01   Güncelleme : 26-11-2021 08:01

"KADIN DÜŞMANI ZİHNİYETİ SANDIĞA GÖMECEĞİZ"

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla basın açıklaması yaparak, İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmediklerini açıkladılar.

CHP Kadın Kolları tarafından 81 ilde yapılan basın açıklamasını Ordu İl Kadın Kolları Başkanı Nilgün Yılmaz okudu.

Yılmaz, "Bizler, en temel hakkımız olan yaşam hakkımıza sahip çıkmak için direniyoruz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı, tek adamın kararıyla çıkılmasını asla kabul etmiyoruz! İlk seçimlerde kadın düşmanı zihniyeti sandığa gömeceğiz ve Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi ilk bir hafta içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız." dedi.

"AKP iktidarında kadına yönelik ekonomik şiddet arttı"

İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükte olmamasının sorunlar yarattığını söyleyen Yılmaz, "Eğer İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olsaydı ve uygulansaydı; şiddet uygulayan birçok fail caydırıcı cezalar alacaktı. İmza tarihinden bu yana öldürülen binlerce kadın bugün hayatta olacaktı, katiller “yatarım üç beş ay, çıkarım” rahatlığıyla hareket etmeyecekti. Çocuğa yönelik cinsel istismarda bulunanlar, delil yetersizliği gerekçesi ile tahliye edilmeyecekti. Süreli nafaka ve aile hukukunda arabuluculuk gibi konular tartışmaya bile açılmayacaktı. Sözleşme her gün aşındırılmaya çalışılan haklarımıza koruyucu kalkan olacaktı. Bu ölümlerin ve şiddetin sebebi uygulanan politikalar değilmiş gibi, AKP Sözcüsü Ömer Çelik çıkmış "Toplumsal olarak kadın cinayetlerine karşı seferber olmamızın vakti gelmiştir ve dahi geçmektedir” diyor. Günaydın! Sanki 19 yıldır iktidarda olan onlar değil. AKP iktidarında kadına yönelik ekonomik şiddet de arttı; çalışabilir nüfustaki her 3 kadından ikisi işsiz. Her iki kadından biri kayıt dışı çalışıyor. Kadınlar eşit işe eşit ücret almıyor. Bizlere, ne giyeceğimizden, kaç çocuk doğuracağımıza kadar dayatılan bir hayat reva görüldü.  Bizler, AKP’nin kadın cinayetlerini “fıtrat” ve “kader” söylemine mahkum ettiğinizi unutmuyoruz." diye konuştu.  

Kılıçdaroğlu'nun iktidara geldiklerindeki yol haritasını “Altı Ayda Altı Kolaylık” başlığıyla açıkladığını aktaran Yılmaz, bu yol haritasını şöyle belirtti; "Kadına yönelik şiddetle mücadelemiz derhal başlayacak. Aile destekleri sigortasını hayata geçireceğiz. Kadın istihdamını arttıracağız, ev kadınlarına iş, eve aş sağlayacağız. Boşanan kadınlar için “yeni başlangıçlar fonu” oluşturacağız. Doğum izni uygulamasını geliştireceğiz. Güçlü bir kadın sağlığı programını başlatacağız."

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü