GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-06-2021 09:20   Güncelleme : 05-06-2021 09:20

KADIN ARICIDAN BÜYÜK BAŞARI

KADIN ARICIDAN BÜYÜK BAŞARI

"Genç Çiftçi Projesi"nden faydalanan 58 genç arıcıdan birisi olan Melek Ceylan; 40 adet arılı kovan ile başladığı arıcılıkta kovan sayısını 100'e çıkarttı.

Genç kadın arıcıyı ziyaret eden İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, "İlimizde Bakanlığımız tarafından uygulanan genç çiftçi projesi kapsamında 58 arıcımıza 40'ar adet kovandan toplam 2 bin 320 adet arılı kovan hibe edilmiştir. Genç arıcılarımızın tamamına yakını arılarını artırmış ve toplam da projeden yararlanan genç çiftçilerimizin arılı kovan varlığı 5 bin 276'ya ulaşmıştır" dedi.

"40 kovandan 100 kovana"

Genç çiftçi projesi ile ilimiz arıcılık faaliyetlerine önemli katkı sağlandığını ifade eden Yılmaz, şunları söyledi; "2018 yılında genç çiftçi projesi kapsamında 30 bin TL değerinde 40 adet arılı kovan hibe alarak arıcılığa başlayan Gürgentepe ilçesi Hasancık mahallesinde yaşayan Melek Ceylan, şuan itibariyle kovan sayısını 100'e çıkarttı. Proje sayesinde arıcılıkla tanışan kadın arıcımız, yılda yaklaşık 2 ton bal üretirken, evine de ekonomik katkı sunmaya başladı."

Yılmaz, genç arıcıların 132 ton bal üretimi ile ilimiz ekonomisine yılda 2.6 Milyon TL katkı sağladığını belirterek, bir kısmının da polen ve arı sütü üretimine başladığını vurguladı.

"İşimi çok seviyorum"

Proje ile birlikte arıcılığa başlayan Melek Ceylan ise; "Genç Çiftçi Projesi sayesinde arıcılıkla tanıştım ve işimi çok seviyorum. Ev ekonomisine bu sayede destek oluyorum. Kovan sayısını daha da artırmayı hedefliyorum. Tüm ev hanımlarına bu tarz projeleri kesinlikle öneriyorum. Destek veren Tarım ve Orman Bakanlığına teşekkür ediyorum" dedi.

Haber merkezi