GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-02-2021 08:55   Güncelleme : 16-02-2021 08:55

”İZMİT – ANKARA – ORBEL RANT ÜÇGENİ”

”İZMİT – ANKARA – ORBEL RANT ÜÇGENİ”

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye Limanına el atmasının altında olağandışı işler olduğunu ileri sürdü.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekilinin Ünye Limanı’na kayyum olarak atandığını, Fatsa Liman Müdürünün de Ünye’ye kaydırıldığını ve limanın da ORBEL eliyle işletileceğini öğrendiklerini belirten Milletvekili Adıgüzel, şu açıklamayı yaptı;

”Ortada sıra dışı bir organizasyon olduğu görülmektedir. Zaten Ordu’da tüm olağandışı işlerde ORBEL’i kullanıyorlar.

İhale bilgisi yok

Öğreniyoruz ki yükleme ve taşıma işini yapan firmaların işlerine son verilmiş, gerekçe olarak da Belediye bünyesine yeni modern vinçler alınacağı ileri sürülmüştür. Ancak edindiğimiz bilgide bu vinçlerin belediye bünyesine alınmadığı ve kiralama metodu ile İzmit’den tedarik edildiği üstelik yeni kiralanan vinçlerin mevcut 2012-2014 modellerden daha eski 2004-2010 model arasında olduğunu öğrendik. Haliyle hem yeni kiralanan vinçlerin daha eski olması hem de kiralama usulünü tercih edilmiş olması, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin gerekçeleri ile örtüşmemektedir. Hizmet alımında mevzuatlara uygun bir ihale bilgisi de yoktur.

Tartışmalı atamalar

Limanın genişletilmesi çalışmalarında da büyük projelerde olması gerektiği gibi fore-kazık sistemi kullanılarak değil kum üzerine beton dökülerek ilkel bir yöntemle yapıldığını öğreniyoruz. Eğer amaç limanı büyütmek ve modernize etmekse niçin modern inşaat tekniklerinden kaçılıyor? Ayrıca bu limanın kolluk ve emniyeti ile ilgili atamalar, yer değiştirmeler ve kayırmalar şeklinde şikâyetler vardır. Özellikle sağduyu sahibi, işini liyakat çerçevesinde yapan emniyet mensuplarının buradan alınarak, tartışmalı kişilerin buraya atanmaya çalışıldığına dair bilgiler de mevcuttur. Hatta bazı görevlendirmelerin iktidar partisinin kendi içinde tartışmalar yarattığı ve bu nedenle iptal edildiği bilgileri vardır.

Ordu’dan elinizi çekin

Bütün bu kargaşanın üzerinde ise bu işi çekip çeviren kişinin AKP’nin Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’un çok yakınında birisi olduğunu öğrendik. Ordu’ya 5 kuruş faydanız yok bari şu elinizi Ordu’dan çekin. Ordu Belediye Başkanı da artık bu belediyede ipleri eline alacaksa alsın. Belediyeyi kimin yönettiği belli olsun.” Haber merkezi