GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-09-2021 20:00   Güncelleme : 19-09-2021 18:03

İYİ Kİ GELMİŞSİN ATAM

İYİ Kİ GELMİŞSİN ATAM

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Ordu'ya gelişinin 97. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

 

Altınordu ilçesinde İlkadım Anıtı önündeki törende, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan ve Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, anıta çelenk sundu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ordu’ya gelişinde karaya ilk ayak bastığı yer olan İlkadım Anıtı’nda çelenk koyma töreni ile başlayan programın ardından Ulu Önder Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşu ve 19 Eylül Ortaokulu müzik öğretmeni İrfan Şensoy önderliğinde istiklal marşı okundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Türkçe öğretmeni Filiz Saka, Atatürk'ün kente yaptığı ziyaretle ilgili bilgi verdi.

19 Eylül Ortaokulu öğrencilerinden Miray Altınordu, Gazi'ye tarih, Karya Ece ise Mustafa Kemal'e giden yol şiirini okudu.

Ardından Altınordu Belediyesi'nin organizesiyle orkestra Atamızın sevdiği türküleri seslendirdi.

Son olarak halk oyunları gösterisinin ardından 14.45’te şeref defterinin imzalanmasıyla tören sona erdi.

"Öyle bir buluşmaydı ki..."

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören; "Bundan tam 97 yıl yani 19 Eylül 1924'te bu meydanda böylesi bir şuurdan süzülüp gelen bütün orduları kuşatan tarihi buluşma gerçekleşti. Bu öyle bir buluşmaydı ki Kurtuluş Savaşı'nda yüzlerce haneden deyim yerindeyse vatana kurban vermiş ve milletine adanmış bir şehrin evlatları baş komutanıyla hemhal olması kucaklaşması anlamına geliyordu." dedi.

"Onur vesilesi"

Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan ise burada yaptığı konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Eylül 1924 tarihinde şehrimize bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Altınordu Hükümet Konağı olarak kullanılan binayı ziyaret etmiştir. Bin bir emekle kurulan Cumhuriyetimizin lideri ile görüşmek ve bir arada bulunmakta şehrimiz için bir onur vesilesi olmuştur." dedi.

Tam 97 yıl önce...

1924 yılı sonbaharında Karadeniz kentlerine yönelik bir inceleme gezisine çıkan Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Trabzon'dayken büyük Erzurum depremini haber almış ve bir an önce bölgeye gitmek istemişti. Ancak, önceden tasarlanmış ziyaretlerini iptal etmek istemiyordu. Geziyi hızlandırarak Samsun'a kadar gitmeyi kararlaştırdı. 19 Eylül günü Giresun'u ve Ordu'yu birkaç saatliğine ziyaret ederek Samsun üzerinden Erzurum'a geçti. Atatürk, 19 Eylül 1924 Cuma günü, öğleden sonra Hamidiye Kruvazörü ile geldi. 13.00 sularında Giresun yönünden beliren kruvazör, 14.00 sularında Ordu açıklarında demirledi ve top atışlarıyla kenti selamladı. Önceden tasarlanan karşılama töreni için yüzlerce kayık, sandal, mavna, bayraklarla donatılarak kruvazöre doğru açıldı. Kayığın birinde sporcu giysileri içinde Ordulu gençler de vardı ve Atatürk'ü kendi kayıkları ile karaya çıkarmak istiyorlardı. Bir kayıkta da Vali, belediye başkanı ve diğer yöneticiler vardı. Bu yönetici kurulu kruvazöre çıkarak Cumhurbaşkanını karşıladılar.

Ordu Hayat/Gözde Özgür