GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-06-2021 09:00   Güncelleme : 02-06-2021 09:00

"İTİBAR ETMİYORUZ"

Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi (INC) ve Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) rekolte açıklamalarına tepkiler sürüyor. TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan da, "Bugünlerde yapılan hiçbir fındık rekoltesi açıklamasına itibar etmiyoruz." dedi.Rekolteyi erken açıklamanın şimdiye kadar kimseye faydası olmadığını aktaran Soydan, rekoltenin az ya da çok olmasının önemli olmadığını, önemli olan tarihinde açıklanması olduğunu söyledi.

"Kabul etmiyoruz"

Açıklanan rekoltelerin tamamen bir algı oyunu olduğuna dikkati çeken Soydan; "Fındık rekoltesiyle ilgili rakam açıklamalarından ziyade bir kere rekoltenin zamanı önemli. Ne kadar açıklandığı ya da kimin açıkladığı değil, zamanı yanlış. Çünkü gerçek rekolteyi açıklamak için hastalık, zararlılar ve fındık içinin doluluğu göz önüne alınmalıdır. Bunun için en uygun zaman da Temmuz ayının ilk haftasıdır. Şuanda fındık üzerinde bir çalışma yapılarak rekolte açıklanması tamamen gerçeğe en uzaktır. Böyle bir rekolte kabul edilemez. Çünkü rekolte çalışmaları Tarım ve Orman Bakanlığı'nın nezdinde tüm paydaşların temsilcilerinin katılımıyla oluşan komisyonla Temmuz ayının ilk haftalarında belirlenen tüm fındık alanlarında çotanak sayımıyla gerçekleştirilir. O yüzden şimdiye kadar açıklanan rekolteler tamamen bir algı oyunudur. Bu açıklamalar, kamuoyu ve üreticilerin kafasını karıştırıyor. Biz bugünlerde yapılan hiçbir fındık rekoltesi açıklamasına itibar etmiyoruz. Hiç bir kesim de bu rekolteleri ciddiye almasın." dedi.

"Algı oluşturmaya gerek yok"

Erken rekolte açıklamalarının üretici ve sektöre de zarar verdiğini belirten Soydan, "Açıklanan rekoltelerin doğru olabilmesi için öncelikle tüm paydaşların rekolte sayımında yer alması gerekir. Bu tür tek taraflı fındık rekoltesi açıklamalarının inandırıcılığı da olmuyor. Elbette üretici ve sektör üretilen ürünün ne kadar olduğunu bilmek zorunda ama bunun da bir zamanı var. Erken rekolte açıklamaları bugüne kadar kimseye bir şey kazandırmadı. Bundan sonra da kazandırmayacaktır. Tam tersi üretici ve sektöre zarar verir. O yüzden algı oluşturmaya gerek yok. Rekolte az ya da çok önemli değil. Önemli olan tarihinde açıklanmasıdır."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)