GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-10-2021 08:16   Güncelleme : 05-10-2021 08:16

İTFAİYEDEN HAYATİ UYARI!

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından fındık hasadı sonunda bahçelerde temizlik amacıyla yakılan ateşin kontrol edilememesi sebebiyle yangınların meydana geldiğine dikkat çekilerek, yangınlara karşı alınması gereken önlemler ve yapılması gerekenler hakkında uyarıda bulunuldu.

İTFAİYEDEN HAYATİ UYARI!

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Yusuf Çınkıl, orman ve örtü yangınlarının fındık hasat sezonu sonrası arttığını söyledi.

"Yangınlara davetiye çıkarmayalım"

Fındık sezonunun ardından bahçe temizliklerine hız verildiğini kaydeden ve bahçe(örtü) yangınlarına karşı dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Daire Başkanı Çınkıl, “Tarımla uğraşan vatandaşlarımızda tarlaların yakılarak temizlenmesi gerektiği şeklinde bir algı bulunuyor, ancak bunun olumsuz yönleri bilimsel olarak açıklanmaktadır. Bu durumun hem toprağa hem canlılara verdiği zarar ortadadır. Ayrıca ciddi boyutta yangınlara davetiye çıkarabilmektedir. Vatandaşlarımız bunu kontrollü olarak yakmak için çaba gösterse de küçük bir rüzgârda kontrolden çıkan yangınlar, insanların canı ve malını tehdit edebilmektedir. Kısacası ateş yakan herkesin sorumlu davranması yangınlara karşı büyük önem gerektiriyor." dedi.

Haber merkezi