GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-02-2021 09:10   Güncelleme : 23-02-2021 09:10

İSTAVRİT DE 'YOKUM' DEDİ

İSTAVRİT DE 'YOKUM' DEDİ

Hamsinin son döneminin olması, mezgitin az  çıkmasının ardından istavritten de kötü haber geldi. Ordu Kumbaşı Balıkçı Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir, geçmiş yıllarda avlanan istavritten eser olmadığını söyledi.

 

Ordu'da son bir haftadır etkili olan soğuk hava ve yağışlar nedeniyle tezgahlarda satışa sunulan balığın fiyatı artış gösterdi.

Hamsi ve mezgitten sonra Ordu'da en çok avlanıp tezgahlardaki yerini alan istavritin beklenenden az olduğunu aktaran Aydemir, az olduğu için fiyatının da yüksek olduğunu dile getirdi.

"İstavrit yılı değilmiş"

Geçmiş yıllardaki gibi bol istavrit olmadığını söyleyen Aydemir; "Tuhaf bir balık sezonu yaşıyoruz. Palamut bol oldu kayboldu. Hamsi bol çıktı. Sonra gitti, hamsi avı yasaklandı. Şuan zaten çok hamsi çıkmıyor. Ordulu kıyı balıkçıları şuan sadece mezgit avlıyor. Kısa süre önce çok az hamsi çıktı. Başka da balık çıkmıyor. Bu sene istavrit de yok. Hamsi, mezgit olmayınca istavrit imdada yetişirdi. Sadece 3-4 gün kadar balıkçılarımız istavrit avladı. Sonra da kayboldu. Demek ki bu yıl istavrit senesi değilmiş. Nisan ayına kadar bir kez daha istavrit gelirse, balıkçılarımız avlar. Daha önceki yıllarda bu aylarda istavrit bollaşmıştı. Olmazsa mezgit tutulur." dedi.

Palamutla başlayan, hamsiyle devam eden balık sezonunda Ordulu balıkçıların yine mezgit sayesinde evlerine ekmek götürebildiğini aktaran Aydemir, sezon bittiğinde bile mezgit avının devam edeceğini kaydetti.  

Öte yandan Ordu'da tezgahlardaki balık fiyatlarının yüksek olması dikkat çekti. Sezonu kapatmak üzere olan hamsi 40 TL'ye kadar yükselirken, mezgit ise 30 liradan alıcı buldu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)