GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-03-2021 09:15   Güncelleme : 25-03-2021 09:15

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ SAVUNACAĞIZ"

KESK Ordu Şubeler Platformu, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine tepki göstererek, temel hak ve özgürlükleri yok sayan yaklaşımlara büyük bir adımın daha eklendiğini söylediler.KESK Ordu Şubeler Platformu adına konuşan Erengül Erkan Dalkıç, "Her gün en az dört kadının katledildiği, kadınlara yönelik cinsel, fiziksel, psikolojik, ekonomik her tür şiddetin katlanarak arttığı, erkek faillerin bir kravatla, namus diyerek, “reddedildim”, “boşanmak istedi, ailemi dağıtmak istedi” diyerek cezasız kaldığı ya da indirim aldığı yargı pratikleriyle şiddetin adeta özendiriliyor. Böyle bir dönemde İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284 sayılı yasayı etkin uygulamak şöyle dursun, bu sözleşmeden çıkmanın yollarını arayan AKP+MHP iktidarı, kadınların iradesini ve taleplerini yok sayarak hukuksuzca, bir gece yarısı kararıyla sözleşmeden çekilmeyi tercih etti." dedi.

"Nedir bu sevinç çığlıkları?"

'Biz toplumsal cinsiyet eşitliği ve şiddetsiz bir yaşam diyoruz; Memur Sen İstanbul Sözleşmesinin feshinden duyduğu mutluluğu paylaşıyor!' diyen Dalkıç, "Memur Sen yönetimi kadınları milletten saymıyorsa ne olarak görüyor? Nedir vahim olan hata? Erkeklerin kadınları “dövme”, “taciz, tecavüz” etme ayrıcalığını korudukları için attığı sevinç çığlıkları için bu kadar beklenmesi mi?" diye sordu.

"Vazgeçmeyeceğiz"

Dalkıç, sözlerini şöyle tamamladı; "Bizler, cinsiyeti, cinsel yönelimi nedeniyle hiç kimsenin ayrımcı, eşitsiz uygulamalara maruz kalmadığı, her nasıl kurulursa kurulsun eşitliğin, özgürlüğün, karşılıklı saygı ve sevginin esas olduğu hanelerde eşit ve özgür bir yaşamı savunuyoruz. Bu yaşamı sağlamak için İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaktan, sözleşmenin ve 6284 sayılı yasanın etkin uygulanması ve kadının özgürleşmesi mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz."

Haber merkezi