GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-03-2021 08:25   Güncelleme : 23-03-2021 08:25

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BİR GÜVENCEDİR"

Ordu Tabip Odası, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılmasından kaygı duyduklarını açıkladı, kazanımlardan vazgeçilmeyeceğini bildirdi.

Başta kadın sağlık çalışanları olmak üzere, şiddeti mağduru bir camia olduklarına dikkat çeken Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, "Bu kötü gidişata dur demek adına elimizde başlangıç olarak en önemli yasak dayanak olan İstanbul Sözleşmesi'nden Türkiye'nin imzasını çekmesinin doğuracağı sonuçların, sözleşme yürürlükteyken dahi olup bitenlerden yola çıkarak 'daha vahim sonuçlar doğuracağını' ısrarla belirtiyoruz" denildi.

"Şiddet artacaktır"

"Hekim olarak toplumun bir kesimine yapılan şiddet ve yaşam ihlallerinin önlenmesi için yapılacak her çalışmanın biz hekimlere de sorumluluk yüklediğinin bilincindeyiz" denilen açıklama, şöyle;

"Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi neticesinde kadın, erkek ya da çocuk fark etmeksizin; cinsiyet, dil, din, ırk ve yönelimi ne olursa olsun toplumdaki tüm bireylerin şiddet karşısında korumasız kalması; şiddetin tüm aileyi ve toplumu içine alması, ev içi her türlü şiddetin suç olmaktan çıkması ve şu anda öngöremediğimiz daha nice tehlikenin ortaya çıkıp, toplumumuzu kaos ve huzursuzluk ortamına sürükleyeceği endişemiz vardır.

Vazgeçmeyeceğiz

Bizler bu topraklarda yaşayan kadın hekimleri de olan bir meslek grubu olarak, kadınların yüzyıllardır sürün eğitim-öğretim, eşitlik, özgürlük ve insan onuruna yakışır yaşam şartlarına sahip olması mücadelesinde ve dayanışmasında hep vardık. Kadın ya da erkek meslektaşlarımızla sahada birlikte omuz omuza görev yapmaktayız. O nedenle elde edilen her türlü kadın hakkı, hele de bizim toplumumuzda çok kıymetlidir.

Kazanımlarımızdan vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz. Ülke olarak da vazgeçmemeliyiz." Haber merkezi