Gülyalı
Giriş Tarihi : 13-10-2021 08:56   Güncelleme : 13-10-2021 08:56

"İSKELE NEREDE?"

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Altınordu’da yıkılan tarihi iskelenin yerine yapılmaya başlanan iskelenin neden durdurulduğunu sorarak, "Büyükşehir Belediyesi, iskelenin neden hala yapılmadığını halka açıklamak zorundadır." dedi.

MIDI Restaurant'ın üzerinde bulunan iskelenin yıkılmasına rağmen yerine yenisinin yapılmamasına tepki gösteren Gönül, iskele için kazıklar çakılmasına karşın ortada bir proje ve meclis kararı olmadığını söyledi.

"Meclis kararı bile yok"

Ordu Çevre Derneği olarak 7-8 ay önce iskele yıkımı sırasında Ordu Büyükşehir Belediyesi'ne bir dilekçe yazıp, "Bu tarihi iskeleyi yıkmanızdaki amaç nedir? Neden yıkıyorsunuz? Başka bir iskele yapılacak mı? Bununla ilgili meclisten bir onay var mı?" diye sorduklarını belirten Gönül, sözlerine şöyle devam etti; "Bununla ilgili bir cevap gelmedi. Daha sonra Büyükşehir bizi çağırdı. Ortada bir proje yoktu. Sadece bir bilgisayar çıktısı vardı. Bununla ilgili bir bütçe var mı diye sorduğumuzda bütçeye gerek olmadığını söylediler. Encümen kararını alıp, şu kadar bütçeyle bunu yapacağız demeniz lazım. Çünkü bu Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin bir bütçe planlaması var. Bu bütçe planlaması içerisinde de iskeleye ayrılan harcama budur diye onaylanması gerekir. Ancak yok bizde böyle olmuyor dediler. Devlet kararla, yazıyla yönetilir. Buradaki proje, proje bile değil. Anlık karar verilmiş, hiçbir altyapısı oluşturulmadan, zemin etütleri yapılmadan bunlar yapılmış. Bunun hesabı sorulmalıdır.

"Hesap vermek zorundalar"

İskele yapılırsa, bunun için encümen kararı aldınız mı? Ne kadar bütçe ayırdınız? Burası yapılmaya başladığında zemin etüdü yapıldı mı? Yapılmadıysa, siz 2.5 milyon TL zarar edip, ikinci bir ihaleyi mi açmak istiyorsunuz? Başlanılan proje, zemin etüdü yapılmadığı için sadece kazıklar çakılarak yarım bırakıldı. Büyükşehir Belediyesi, bunu Ordu halkına söylemek zorunda. Çünkü o para bizim. Bizim oylarımızla gelip, bizim bina ve koltuklarımızda oturarak, biz size hesap vermeyiz anlayışı olamaz. Bu ancak olsa olsa dikta rejimlerinde olur. Buradaki çalışan herkes memurdur. Belediye başkanından çöpçüsüne kadar aynı haklara sahiplerdir. Belediye başkanı ise bir seçimle gelir ve gider. O yüzden herkes hesap vermek zorunda. Vermiyorsa biz hesabını yasalar karşısında mahkeme kararlarıyla sorarız. Daha önce Ordu Çevre Derneği hesabını çok sordu. Haklı çıktık, davalar kazandık."

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak ise iskelenin akıbeti ile ilgili Büyükşehir Belediyesi tarafından bir an önce halkın bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)