GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-10-2021 08:50   Güncelleme : 26-10-2021 17:02

"İMAR SORUNU ORDU'YU OLUMSUZ ETKİLİYOR"

Ordu Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Uğur Yüce, Altınordu ilçesinde hala bir imar planının olmadığını hatırlatarak, "İmar yasağının olması ve hala yeni bir imar planının kabul edilmemesi şehrimizin gelişmesinin önündeki en büyük engeldir." dedi.

Altınordu ilçesinin 10 aydır bir imar planı olmadığını belirten Yüce, bu durumun Ordu'nun zararına olduğunu ve bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini savundu.

"10 aydır imar planı yok"

İmar planı konusunun çok önemli olduğunu aktaran Yüce, "Ordu'nun merkez ilçesi olan Altınordu'da imar yok. Şuan bir fabrika kuracak olsanız kuramazsınız, inşaat yapacak olsanız yapamazsınız. Altınordu'nun sınırlarında şuan inşaat izni yok. Bu mahkeme kararı olan bir imar yasağıdır. Ordu'da mevcut imar planı mahkeme kararıyla 2021 Ocak ayı itibariyle yasaklandı. 2016 yılında Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı imar planı, yine Büyükşehir tarafından iptal edildi. Belde Evler'in yıkılması akabinde açılan dava sonucunda Ordu'da imar yasaklandı. 2021 Ocak ayında Altınordu'daki imar planı iptal edildi. Yaklaşık 10 aydır şehrimizde imar yasağı var. İmar yasağının olması şehrimizin gelişmesinin önündeki en büyük engeldir." dedi.

"Sadece söylemde kalıyor"

İmar planı olmamasının inşaat sektörünün yanı sıra diğer sektörlere ve en önemlisi de şehre zarar verdiğinin altını çizen Ordu Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Yüce, şunları söyledi; "Dünyada birinci güç gıda, ikinci güç tekstil, üçüncü güç ise inşaattır. İnşaat lokomotif görevi görür. Boyacısı, fayanscısı, betonu, çakılı, kumu derken, yaklaşık 500 kalem malı içinde barındırır. Böyle bir sektörün önünü açmazsanız, ili ekonomik olarak bitirmiş olursunuz. 10 aydan bu yana ilimizde imarla ilgili sorun var ve hala çözülemedi. Hatta yeni imar planının ne zaman yürürlüğe gireceği de daha belli değil. Ne yapılacağı ve nasıl gerçekleşeceği belli değil. Sadece söylemde kalıyor. Ordu'nun iyiliği ve inşaat sektörü için bir an önce imar planının gerçekleştirilmesi gerekiyor."

Yüce, son olarak Altınordu ilçesinde imar sorununun hala çözülememesinin arsa satışları ve yatırımları da olumsuz etkilediğini belirterek, bir an önce yeni imarın getirilmesi gerektiğini aksi taktirde, bu durumun Ordu'nun önünde bir kambur olacağını söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)