GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-07-2021 19:48   Güncelleme : 11-07-2021 19:53

İLK KADIN BAŞKAN

63 yıl önce kurulan Ordu Barosu’nun başkanlığına ilk kez bir kadın seçildi. Sibel Torun 294 oy alırken, rakibi Av. Atila Tatar ise 197 oy alabildi.

İLK KADIN BAŞKAN

Tarih yazdı

Ordu Barosu’nun iki gün süren 28. Dönem Genel Kurulu seçimler ile tamamlandı. Baro’nun önceki dönem Genel Sekreteri Av. Sibel Torun, dün yapılan seçim sonucunda büyük oy farkı ile Ordu Barosu’nun ilk kadın Başkanı oldu.

Yönetim Kurulu

Av. Sibel Torun Başkanlığındaki Baro yönetim kurulu, şu isimlerden oluştu: Arzu Atabey Akçevre, Ahmet Karamustafa, Gökhan Çakır, Derya Kalyoncu, Uğurtan Kılıç, Türker Türkyılmaz, Elif Güney Katırcıoğlu, Gökhan Atay, Tuğçe Çerçi Türsen Bayazıdoğlu, Muhammet Özkan.

Poyraz, TBB delegesi oldu

Disiplin Kuruluna: Haluk Türkmen, Semih Yıldız, Erkan Temiz, Elvan Türkmen Kamber ve Bahar Fatma Ağca Gökmen, Denetleme Kuruluna: Meltem Saraner Yıldız, Emrullah Özsoy, Esra Turan Aydın, Türkiye Barolar Birliği delegeliklerine ise Haluk Murat Poyraz, Birsen Uçar ve İrfan Yıldız Beşlioğlu seçildi.

Tarihi konuşma

Ordu Barosu’nun ilk kadın Başkanı Av. Sibel Torun, kongrede büyük alkış alan şu konuşmayı yapmıştı:

Sayın Divan Başkanım, Değerli Divan Üyeleri, Varlığı ile genel kurulumuzu onurlandıran Saygıdeğer üstadlarım ,sevgili genç meslektaşlarım..

Baromuzun 28.dönem genel kuruluna hoş geldiniz. Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Konuşmama başlamadan evvel kaybettiğimiz meslektaşlarımızı anmak isterim. Özellikle, mesleğini ifa ederken uğradığı haksız saldırılar sonucu vefat eden meslektaşlarıma rahmet, değerli ailelerine ve camiamıza sabır diliyorum. Ve öncelikle söz veriyorum !Hepimizin içinde bir acı olarak taşıdığı bu can kayıplarını önlemek ,buna sebep olanlarla mücadele etmek için bütün varlığımı ortaya koyacağım. Çok genç yaşlarda görev almaya başladığım baromuz kurullarında çok kıymetli meslektaşlarımla çalıştım, çalışıyorum. Çalışğım bu kurullara başkanlık eden ve bana ağabeylik yapan Sayın Av.Atilla Önal, dönem arkadaşım olan Sayın Av.İlhan Kurt ve baromuzun kurumsallık kazanmasında çok emeği olan ve son 5 yıldır yol arkadaşğı yaptığım sayın Av. Haluk Murat Poyraz ‘a bana kattıkları değer için teşekkür ederim. Ve bu vesileyle tüm geçmiş dönem baro başkanlarımıza emekleri ve baromuza olan katkıları nedeni ile teşekkür ederim.

Bu dönemlerde çalışğım ve birlikte yönetim kurulu üyeliği yaptığım değerli yönetici arkadaşlarıma, komisyonlara gönül veren, disiplin, denetleme kurulu üyesi ve delege meslektaşlarıma, çalışkan özverili ve emektar baro personelimizin her birine ayrı ayrı teşekkür ederim. Ve sizlere teşekkür ediyorum. Bana verdiğiniz destekle, bu bir yanı kamu kurumu bir yanı serbest meslek kuruluşu olan ama özü dayanışma olan çok sevdiğim bu kuruluşta bana çalışma şansı sağladınız.

2010 yılından bu yana barodayım. 4 m2 baro kaleminden, bugünkü işlevsel açıdan muhteşem olan baro binamıza doğru yol alırken şunu gördüm ve öğrendim: Ordu Barosu bir ailedir.

O günlerden bugüne gelirken donanım, personel, sosyal faaliyetler ve mesleki kazançların sağlanmasında aile gibi hareket etmek bir güçtür. Ve bir arada bulunmakla bir çok kazanım elde edilebilir.Bunlarda benim de katkım olduğu içim mutlu ve gururluyum.

Bir çok baroyu ziyaret ettim . TBB nezdinde birçok görevde yer aldım. Bu bana gözlemleme imkanı sağladı. Ve gördüm ki bizim ailemiz yani Ordu Barosu; başkanları, kurulları, komisyonları ve personeli ile bir çok baroyu geride bırakmış ve adeta kutup yıldızı olmuştur.

Baromuz ülke genelinde ve bölge genelinde daima hep bir kaç adım ilerdedir. Ordu Barosu, Karadeniz Baro Başkanları Toplantısına, Stajyer Avukat Arası Kurgusal Duruşma Yarışmasına, Futbol Turnuvalarına, TÜBAKKOM gibi 52 baronun ve yüzlerce meslektaşın katılım sağladığı toplantılara ev sahipliği yapmış ve hepsinde başarı elde etmiştir. Bunu sağlayan en önemli unsur; her bir meslektaşımızın baromuzun menfaatlerinin her şeyden üstte tutması dayanışma ve ekip ruhuna gönülden inanmasıdır. Bu ekibin bir parçası olmaktan çok mutluyum.

Baromuz 63 yaşındadır. Ordu Barosu avukatları en kıdemlisinden stajyer avukatlarına kadar koşmaya hazır, genç, ama olgun, geleneklerine bağlı, ama yenilikçi, çalışkan, vicdanlı, gerçekçi ve sağduyulu bir karaktere sahiptir.

Ordu Barosu, avukatlığın amacını gerçekleştirmeyi - yani hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını -amaç edinmiştir. Yine Ordu Barosu kanunun tüm barolara yüklediği, avukatlık mesleğini geliştirmek, dürüstlüğü ve güveni sağlamak, meslek düzenini, ahlakını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü korumak, insan haklarını savunmak avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak görevini bir bilinç haline getirmiş avukatlar ordusudur.

Akkuş, Altınordu,Ay-bastı, Fatsa, Gölköy, Kumru, Korgan, Perşembe ,Ünye biz bu ruhu birlikte inşa ettik. Ve bu amaca birlikte hizmet ettik. Her bir meslektaşıma minnettarım.

Bugünlerde avukatların en büyük ortak ihtiyacı, adalete yeniden güven duyabilme ihtiyacıdır. Bugün çok aşağı seviyelerde olan adalete güven duygusunu yeniden tesis etmek ise yine biz avukatlara düşüyor.

Elbette ki aramıza fikir ayrılıkları olacaktır. Bizim tartışmalarımız iki hukukçunun olduğu yerde en az üç ayrı fikir vardır şiarından öteye geçmemiştir. Siyasetin gölgesi baromuza düşmemiş, bundan sonra düşmeyecektir. hukuk siyasetinden başka bir şey konuşulmamıştır, bundan sonra konuşulmayacaktır.

Hukuk siyaseti ise şudur;

Yargı tarafsız ve bağımsız olmak zorundadır. Tüm toplum yargıya güven duyabilmelidir. Ve adaleti sosyal medyada aranmamalıdır.

Yargının her bir mensubu eşit görülmelidir. Yani hakim, savcı, avukat eşit olmalıdır. Biz buna silahların eşitliği diyoruz. Ne üstünlük isterız ne de aşağıda bulunmaya razı oluruz. Eşitlikten başkasına razı değilim! Olmayacağım da…

Konuşmamın başında da andım. Avukatlara mesleki faaliyetlerinden ötürü gerçekleştirilen saldırılar her geçen yıl artmakta. Meslektaşlarımıza görevleri başında yapılan haksız saldırılara verilen cezaların ne halde olduğunu hepimiz biliyoruz! Saldırılar bürolarımız, haciz mahalleri, keşif mahalleri gibi alanlarda gerçekleşebildiği gibi bu alanlar dışında herhangi bir yerde de gerçekleşiyor. Biz çalışma alanlarımızda savunmasız kaldık.

Üzerimizin aranması, konutumuzun aranması, bürolarımızın aranması özel koşullara bağlanmışken, can güvenliğimizin korunmasına yönelik her hangi bir özel düzenleme bulunmuyor.. Hakim ve savcıların ruhsat alma konusunda sağlanan ayrıcalıktan biz de yararlanmak istiyoruz,bu konuda gerekli çalışmaların yapılarak bizim için de kolaylaştırılmasını istiyoruz.

Yapılan reklam yasağı yönetmeliği ve günümüze uymayan meslek kuralları düzenlemesi var. Hayat değişti, iletişim değişti, insanlar değişti, biz değiştik ama bizim yasamız ve meslek kurallarımız çağın gerisinde kaldı. Zaman, zamanın gerisinde kalanları hoş görmüyor, mecburen çağa uyacaklar, o sürecin tam ortasında olmak ve çağa uyuma katkı sağlamak istiyorum.

Genç meslektaşlarımızın büro edinme sorunu ciddi boyutlara ulaştı. Sayımız arttıkça gençlerimizin ekonomik sorunları ve gelecek kaygıları giderek büyüyor. Gençlerin sorununu gençlerle birlikte çözmek gerekir. Her türlü gençlik oluşumunu destekleyip, gençlerin talep ettiği şekilde örgütlenmelerini sağlayıp, genç ve ortak akılla çalışmak istiyorum.

Mustafa Kemal Atatürk, vatanın bütün ümidini ve geleceğini, genç kuşakların anlayış ve enerjisine bağlanmıştı. Böyle büyük bir dehanın sözlerine kulak verip gençleri öncelemek zorundayız. Ben bunun bilincindeyim. Benim ümidim de gençliktedir!

Stajyerlerimizin özlük hakları yok! Bu haklar için mücadele etmemiz gerekiyor. Stajyer avukatların gelir elde etmesi yasaklanmış ama TBB tarafından verilen kredi de karşılıksız değil. İşe başlar başlamaz borçla başlamaktır bu. Haksızlıktır! Her yerde söylüyorum, söyleyeceğim. Bu konuda hem bakanlıkla hem TBB nezdinde görüşmeler yapacağım ve diğer baroları da sürece katmak için uğraşacağım.

CMK ücretleri ve adli yardım ücretleri hiçbir zaman mesleğimizin onuruna yaraşacak seviyeye olmadı! Genel sekreterlik yaptığım dönemde bu konuda TBB ve Bakanlıkla yaptığım yazışmaların, verdiğim mücadelenin sayısını inanın hatırlamıyorum. Ama mücadele etmeye devam edeceğim.

Mücadele edeceğim bir başka alan ise arabuluculuk müessesinin avukatlık alanı dışına çıkmamasıdır. Arabuluculuk bir yargısal faaliyettir, avukat eliyle yapılması zorunludur.Başka kurumların alanımıza müdahale etmesine izin vermeyeceğim.

Kadın sorunu Türkiye’nin sorunu! Ama en çok da görevi savunmak ve itiraz etmek olan biz avukatların sorunu! Hepimiz bireysel olarak hiç karşılık beklemeden, kadın ve çocuk ve tüm mağdurlara el uzatıyoruz,yardım ediyoruz. Bu bireysel emeklerin kurumsal hale getirilmesi için Ordu Barosu Kadın Komisyonu ile birlikte çok çaba sarf ettim. Bu konuda Mücadele etmeye devam edeceğim. Ankara Barosu tarafından kurulan ve yıllardır büyük bir başarı ile devam eden GELİNCİK projesini Ordu Barosu’nda da uygulayarak mağdurlara kurumsal olarak büyük destek vereceğim. Çocuk ve kadın konusunda her kurumla ve STK ile işbirliği yapacağım. Gerekirse kapı aşındıracağım.

Hayvan hakları ile ilgili ısrarla istediğimiz yasal düzenleme yapılmadı. Çevre sorunu ise hepimizin malumu. Bu hususta bireysel ve toplumsal farkındalığı daima zirvede tutmak gerekiyor. Kapı aşındırma sözüm burada da geçerlidir.

Değinmek istediğim bir başka konu da, baroların bağış toplama yetkisinin olmayışı!Demir Ali bebeğimizi biliyorsunuz. Meslektaşımız Av .Ezgi Bayraktar ve Av İbrahim Bayraktar’ın kara gözlü yakışıklı bebekleri. Onu yaşatabilmek için bağış toplamak istediğimizde karşımıza bir çok engel çıktı ama tüm engelleri aştık. Bağışlarımızı yine Ordu Barosu ailemizin duyarlılığı ile topladık. Keşke o engeller olmasaydı.Hiç bir bebek ölmeseydi.27.Dönem Yönetim Kurulu tarafından bu konu genel kurulumuza madde olarak eklendi. Kurulan yardımlaşma fonunun ayakta tutulması ve güçlendirilmesi gerekiyor.Bunun için de çaba sarfedeceğim.

Baromuz adına özel okullarla, özel hastanelerle, rehabilitasyon merkezleri ile özel indirim anlaşmaları yapacağım. Yazları tatil köyleri ile, spor tesisleri ile de özel kolaylık ve indirim anlaşmaları yapacağım.

İlk yılında olan meslektaşlarımız için ücretsiz 1 yıllık mesleki sorumluluk sigortası yaparak onları olası meslek kazalarından korumak istiyorum. Yine genç meslektaşlarımıza ücretsiz icra ve içtihat programları sağlanması için uğraşacağım.

Meslek içi eğitim programları yapmak, mesleki bilgi ve tecrübeye katkı sağlayacak paneller ve seminerler düzenlemek istiyorum. Bu konuda bir çok değerli hocadan destek göreceğimi de biliyorum.

Pandemi bize teknoloji ile entegre olmanın önemini iyice öğretti. Tüm bu çalışmalarımı yaparken teknolojinin gücünü ve nimetlerini de kullanacağım.

Ordu Barosu tüm Türkiye Barolarına dayanışma konusunda örnek olduğu gibi, meslek sorunlarının çözümünde omuz omuza mücadele etmek konusunda da öncü olacaktır..

Tüm sorunlarla umudu, neşeyi ve coşkuyu koruyarak mücadele edeceğiz. Ordu Barosu avukatları olarak avukatlar günü kutlama yemeklerinde, iftar yemeklerinde, bünyemizden çıkan tiyatrolarımızda, birlikte organize ettiğimiz gezilerde,halı sahada, türkü sahnesinde, şiir dinletisinde,bilgi yarışmalarında buluşmaya devam edeceğiz. Sayın Av.Arif Çelik ve Sayın Av. Seydi Ahmet Eribol tarafından bestelenen marşlarımızı hep birlikte söylemeye devam edeceğiz. Bu coşkuyu ve umudu korumaya söz veriyorum.

Hukukun üstünlüğü ortak paydasında, ortak akılda birleşerek, düşüncesi veya hayat görüşü her ne olursa olsun herkesle fikir alışverişi yapmaya, çalışmaya hazırım.

63 yıllık Ordu Barosunun ilk kadın başkanı olmaya adayım. Bunun bana yüklediği sorumluluğun bilincindeyim. Yüreğin kadını erkeğini yoktur. Güçlü kadın klişesine yaslanmayan, gücünü karakterinden ,samimiyetinden,baroya olan sevgisinden,dostlarından alan farklı bir örnek olmaya adayım.

Kadın olduğum için dil, kadın temsiliyetine inandığınız için teşekkür ederim. Bunu bilgi, donanım, tecrübe ile taçlandırmaya devam edeceğim.

Bilgi ve birikimle bu şerefli görevin üstesinden geleceğimi biliyor ve buna inanıyorum. Güveninize ve baromuza hizmete talibim.

Bir Türk Kadınının söylediği gibi; ‘ben bu bayrağın altında doğmuş bir Türk kadınıyım. Burada yaşadım, burada mücadele ediyorum , burada öleceğim.’

Sizleri Seviyorum benim büyük ve onurlu Ordu Barosu Ailem.” Haber merkezi