GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-11-2021 08:24   Güncelleme : 11-11-2021 10:56

İLAÇ KRİZİ!

Ordu Eczacılar Odası Başkanı Hakan Öztekin, piyasadaki ilaç sıkıntısından dolayı eczanelerin raflarında boşluklar oluştuğunu belirterek, "645 kalem ilaç piyasada yok ve bu sayı her geçen gün artacak. Bu ilaçların tedarikinde sıkıntı yaşıyoruz. 10 tane vatandaştan bir tanesi ilacına ulaşabilirken, 9 tanesi ise ulaşamıyor." dedi.

İLAÇ KRİZİ!

10 vatandaştan 9'u ilacına ulaşamıyor

Piyasada olmayan ilaçların sorumlusunun eczacılar olmadığını aktaran Öztekin, bu durumu her yıl yaşadıklarını belirterek, Avro kurundan dolayı firmaların ilaç üretimini yavaşlattığını söyledi.

"645 kalem ilaç piyasada yok"

Öztekin; "Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (Titck)'nun almış olduğu kararla ilaç fiyatları her yıl Şubat ayında güncelleniyor. Bu güncelleme yapılırken de bir yıl önce tespit ettikleri Avro kuru üzerinden yapıyorlar. Geçtiğimiz Şubat ayında devletimiz Avro kurunu 4.57 TL olarak değerlendirdi. Dolayısıyla yurt dışında getirilen ilaçlar ve ilaç hammaddeleri bu ilaç kuru üzerinden işleme alınıyor. Bir ilaç firması, Avro 11 lira olduğu için dışarıdan ilacı bu fiyat üzerinden getirmek zorunda. Ancak ilaç için Avro kuru 4.57 TL olduğu da göz önüne alındığında; örneğin 110 liraya aldığı ilacı 45 liraya satmış olacak. Yani zarar etmiş olacak. Bu şartlar altında hangi ilaç firması yurt dışından ilaç getirip, Türkiye'de ambalajlayıp satacak. Belirtilen kanun gereği Avro kuru değerinde Şubat ayına kadar bir değişiklik olmayacak. Bu kur, yurt dışından ilaç alınıp ülkemizde satılmasına engel oluyor. Yılda 100 bin kutu ilaç üreten ilaç firması, üretimini yavaşlatıyor, ya da tamamen yok dememek için azaltıyor. Çünkü ilacı hiç üretmiyorum derse ruhsatı iptal olabilir. O yüzden yılda 100 bin üretiyorsa, 10 bin üretip piyasaya veriyor. Piyasada 'varmış gibi' görünüyor. Biz eczacılar depodan 10 ilaç istiyorsak, bir tane geliyor. 10 tane vatandaştan bir tanesi ilacına ulaşabilirken, 9 tanesiyse ulaşamıyor." dedi.

"Hayati ilaçları bulamıyoruz"

'Piyasadaki ilaç sıkıntısı yaklaşık 1.5 aydır devam ediyor. Vatandaşımız talepte bulunduğu zaman 'elimde o ilaç yok' dememek ve halkımız mağdur olmasın diye hemen araştırıp o ilacın olduğu eczaneye yönlendiriyoruz' diyen Öztekin, sözlerine şöyle devam etti; "Bu ilaçların içerisinde son derece hayati ilaçlar var. Çocukların gribal enfeksiyonlarında kullanılan ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, antigribal şurup ve ilaçlar da yok. 4-5 liralık ilaçlar ama bulamıyoruz. Hekimlerle iletişime geçip, ilacın değiştirilmesini istiyoruz. 4-5 gün sonra değiştirilen ilaç da piyasada olmuyor. Böyle kaotik bir durum var. Eczane eczane dolaşıp ilacını alamayacak yaşlı vatandaşlarımız da var. Geldiğimiz noktada ilaç sıkıntısı yok deniyor. Biz ilacı bulup satacağız ve bu işten bir kazanç elde edeceğiz. Olan ilacı bir eczanenin satmaması gibi bir durum söz konusu olmaz. Birçok eczanemizin raflarında, depolarda o ilaçlar olmadığı için boşluklar oluştu.

"İş idareye döndü"

3 kutu ilaç yazılan vatandaşa tek kutu ilaç verip, bir ay idare etmesini, diğer kutuları da başka vatandaşlara vererek onların ihtiyacını gidermesini sağlıyoruz. Çünkü ilaç yok. Burada hem eczacılar hem de vatandaşlar mağdur oluyor. Bizim mağduriyetimiz hastalarımıza mahcup olmaktan. Biz olaya vicdani açıdan bakıyoruz. Depoda ilaç yok söylemleri vatandaşı tatmin etmiyor. "

Ordu Eczane Teknisyenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ercan Kul ise yine bir ilaç krizinin eşiğinde olduklarını belirterek, piyasada birçok ilacı bulamadıklarını söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)