GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-08-2021 08:35   Güncelleme : 30-08-2021 08:35

"İHTİYACINIZ KADAR SATIN"

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, serbest piyasada fındık fiyatının 24 -24.5 TL seviyelerinde seyrettiğini hatırlatarak, "Bu fiyatlar yeterli değil. Fındığı ihtiyacınız kadar satın. Kesinlikle emanete vermeyin." dedi.

İhtiyaç dışında satılan veya emanete verilen fındığın serbest piyasada fındık fiyatının yükselmesine engel olacağını aktaran Soydan, fındıkların Toprak Mahsulleri Ofisi'nin alımlarından sonra piyasaya indirilmesinin daha doğru olacağını söyledi.

"Maliyet seviyesinde fiyatlar"

Sahil ve orta kesimde fındık hasadının büyük oranda tamamlandığını, yüksek kesimde ise sürdüğünü söyleyen Soydan, "Fındıklar harmana geldi. Bazı üreticilerimiz patoza verdi. Bazıları ise kuruttu. Fındığımızı acele etmeden en iyi şekilde değerlendirmeye gayret edelim. Şuan fındık fiyatı beklenenden daha da düşük. TMO, 50 randıman levant kalite fındığı 26.5 TL'ye alacakken, serbest piyasada şuan fındık alım fiyatı 24-24.5 TL civarında seyrediyor. Öncelikle serbest piyasa fiyatlarını iyi algılamak lazım. Bu fiyatlar üreticilerimiz için yeterli değil. Bunlar maliyet seviyesinde fiyatlardır. Üreticilerimiz, biraz daha sabretmelidir." dedi.

"Emanetten uzak durulmalı"

Üreticilerin bir yıl boyunca büyük emekler verilerek harmana getirilip çuvallanan fındığa sahip çıkması gerektiğini savunan Soydan, sözlerini şöyle sürdürdü; "Serbest piyasada şuan fındık fiyatları 24 TL seviyelerinde. Bu yıl da fındık fiyatını üreticinin tavrı belirleyecek. Üreticilerimiz bu fiyatın yükselmesini istiyorsa, ihtiyacı olduğu kadar fındığı pazara indirmeli ve emanete ürün vermemeli. Eğer piyasaya az miktarda fındık inerse ürünleri daha da değerlenecek ve kazanan çiftçimiz olacak. Üreticimiz fındığı pazara erken indirmemeli. Emanetten uzak durmalıdır. İhtiyacı kadar fındığı pazara indirmelidir. Bu yıl rekolte de düşük. Eninde sonunda fındık fiyatı üreticinin hak ettiği değere ulaşacaktır."

Soydan, 1 Eylül 2021 tarihi itibariyle TMO'nun da alımlara başlayacağını belirterek, üreticilerin fındığını en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)