GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-09-2021 08:45   Güncelleme : 07-09-2021 08:45

İHRACATÇI TEZGAH KURDU!

İHRACATÇI TEZGAH KURDU!

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, "Fındık taban fiyatı 26.50 TL açıklanmasına rağmen ihracatçılar bir oyun kurdu. Ferrero, fiyatı 25.25 TL olarak açıkladı. Bu yüzden serbest piyasada da fiyat 23.50 TL'ye kadar düştü." dedi.Fındık fiyatının 26.5 lira açıklandığında fiyatın yeterli olmadığını, cumhurbaşkanının kandırıldığını söylediklerini hatırlatan Enginyurt, fiyatı da revize etmediklerini ve olanın üreticiye olduğunu dile getirdi.

"23.50 TL'ye kadar düştü"

Fiyatlar üstünden oyunlar oynanmaya devam edildiğinin altını çizen Enginyurt; "Siz fındık fiyatının 26.5 TL olarak açıklanmasına bakmayın. Ferrero, fiyatı 25.25 TL olarak açıkladı. İhracatçı bir oyun ve tezgah kurdu. Olay bizim dediğimiz yere doğru gidiyor. Fiyat 25.25 lira belirlenmesine karşın ihracatçıya mal veren büyük firmalar, 24.25 TL dedi. O büyük firmaya mal vere tüccar arkadaşlar ise 23.50 TL'ye fındığı alacaklar. Nitekim geldiğimiz noktada fındık serbest piyasada 23.50 TL'ye düştü. 26.50 liralık fiyatın aşağıya geleceğini yüzlerce kez söyledik. Üretici, sattığı fındıkla amele fiyatını bile zor ödedi. Bunu görerek fiyatın revize edilmesini istedik. Ama yapmadılar." dedi.

"TMO'nun toplantıda ne işi var?"

Üreticinin yanında olması gereken Toprak Mahsulleri Ofisi'nin tekelci firmanın toplantısına katılmasına tepki gösteren Enginyurt, sözlerine şöyle devam etti; "15 Ağustos'ta fındık pazara inmeye başladı. TMO, neden 1 Eylül'de alımlara başladı? Biz bu yanlışları gördük ve tepkimizi de dile getirdik. Ama gerekli desteği bulamadık. TMO, artık resmen zulmediyor. TMO Genel Müdürü Trabzon'daki ağaların, ihracatçıların, tekelci firmanın toplantısına katılmasıyla neye hizmet ettiğini açıkça göstermiştir. Üreticilerin yanında olması gereken TMO, tekelci firmanın toplantısına katılıyor. TMO, sayemizde 2 yıldır aklından bile geçirmediği bir para kazandı. Sonra da gidip fındığı, İtalyan tekelci firmanın buradaki iş birlikçilerine dağıtarak para kazandı."

OTSO Başkanı Servet Şahin'in, açıklanan 26.5 liralık taban fiyat için 'Cumhuriyet tarihinde verilen en yüksek fiyat' dediğini hatırlatan Enginyurt, "Demek ki matematik bilmiyor. Matematik bilse, böyle demezdi. Geçen yıl fındık 3.50 dolardı. Bu yıl ise 3.10 dolar." diyerek tepki gösterdi.  

Haber merkezi