GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-04-2021 09:20   Güncelleme : 05-04-2021 09:20

“HURDACI GELDİ” DÖNEMİ BİTTİ

“HURDACI GELDİ” DÖNEMİ BİTTİ

 

Ordu Valiliği, çalıntı malların satışını ve tüketicilerin mağduriyetini önlenmek amacıyla bir genelge yayımladı. Genelgeye göre, satıcısı belli olmayan eşya ve hurda malzeme alınıp satılamayacak.

Genelgede il sınırlarında çalınan taşınabilir ve paraya kolay çevrilebilir eşyaların alım ve satımının önlenerek, vatandaşın mağduriyetinin önüne geçilmesi için bazı tedbirlerin alınmasının uygun görüldüğü kaydedildi.

Kamera sistemi kurulacak

İkinci el eşya veya hurda alım satımı yapan iş yerlerince elektronik ve beyaz eşyaların alındığı veya satıldığı kişilerin kimlik ve adres bilgileri ile satılan eşyanın miktar ve özelliklerini belirtir İkinci El Malzeme Alım Satım Belgesi’nin düzenleneceği belirtilen genelgeye göre, hurda ve ikinci el eşya alım satımı yapan işyeri ve işletmelerin iç ve dış kısmına güvenlik kamera ve kayıt sistemi de kurulacak.

Belgesiz hurdacılık yasak

Ayrıca seyyar hurdacılık yapan şahısların Mahalli İdareler veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden belge alması da gerekiyor.

18 yaşından küçük kişilerin, yanlarında vasileri bulunmadığı sürece eşya alımı ve satımı yapmaları da yasaklandı. Haber merkezi