GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-04-2021 08:10   Güncelleme : 22-04-2021 08:10

"HURAFELERE DEĞİL AŞIYA İNANIN"

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, 'Aşıya çip takmışlar, aşı kısır yapıyor, aşı tekrar korona yapıyor' gibi hurafelere inanmamak gerektiğini belirterek, "Bunların hiçbirisi doğru değil. Kesinlikle herkesin aşıya koşarak gitmesi lazım." dedi.

 

Aşı sırası gelen herkesin mutlaka randevusuna gidip aşısını vurulması gerektiğinin altını çizen Coşkun, aşı olmadan ne hastanelerin ne de doktorların yeterli olamayacağını söyledi.

"Aşı şansını kaçırmayın"

'Covid-19 hastalığının önlenmesi için elimizde tek silah kaldı. O da aşı oluncaya kadar ölümden kaçmak' diyen Coşkun, sözlerine şöyle devam etti, "Yani korunma tedbirlerini artırmak. Aşı olduktan sonra zaten yeterli bağışıklık oluştuğunda bu hastalığa karşı yeterince korunmuş olacağız. O yüzden herkes kendi seferberliğini kendi ilan etmeli. Aşı oluncaya kadar, hatta aşı olduktan sonra birinci dozun üzerinden 2 ay geçinceye kadar herkes bu hastalığa yakalanmamak için mücadele etmeli. Aşı, bu hastalığın koruyucu en etkili silahıdır. Hiçbir hurafeye kulak asmayın. 'Aşıya çip takmışlar', 'Aşı kısır yapıyor', 'Aşı tekrar korona yapıyor' gibi söylemlere inanmayın. Bunların hiçbirisi doğru değil. Kesinlikle herkesin aşıya koşarak gitmesi lazım. Aşı randevusu alın ve mutlaka randevuya gidin. Yoksa bu hastalıkla baş etmemiz mümkün olmayacak. Eğer aşı yaptırmazsak, bu hastalığın ilacı da olmadığından covid-19 ile baş edebilmek için ne hastaneler ne de doktorlar yeter. Ayağımıza gelen en büyük şans ve nimet olan bu aşıyı mutlaka yaptırmalıyız. Sıramız geldiğinde hemen aşıya gitmeliyiz."

"Ordu'da aşılama % 18"

Son olarak aşılama oranları hakkında da bilgiler veren Uzm. Dr. Ali Coşkun; "Türkiye'de hedef nüfusa göre yaklaşık % 14 civarında bir aşılama yapıldı. Bu oran Ordu'da ise % 18 civarında. Ordu'da aşılama Türkiye ortalamasına göre biraz daha iyi. Ama bu yeterli değil. Bir an önce hedef nüfusun tamamını aşılamamız lazım ki bu hastalığın gidişatını aşağıya doğru çekebilelim." diyerek sözlerini noktaladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)