GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-06-2021 08:20   Güncelleme : 07-06-2021 08:20

"HOCA EROZYONU!"

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, tıp fakültesi hastanesi önünden seslenerek, özel sağlık kurumlarındaki yüksek ek ödemelere dikkat çekti ve tıp fakültesi öğretim üyelerine üniversiteden ayrılmak zorunda bırakılmadan muayenehane açma hakkı verilmesi gerektiğini söyledi.2014’ten önce muayene açanlar bu hakka sahipken, diğerlerinin sahip olmamasının hukuksuz olduğunu hatta bu durumun Danıştay tarafından da tespit edildiğini ifade eden Adıgüzel, bu haliyle tıp fakültelerindeki düşük hoca maaşları nedeniyle, sürekli istifalar yaşandığını söyledi.

"Geçim sıkıntısı çekiyorlar"

Tüm bu şartlarda hem tıp eğitiminin yara aldığını hem de vatandaşın özel hastanelerde daha pahalıya sağlık hizmeti aldığını belirten Adıgüzel, şunları söyledi:

“Tıp Fakültelerinde öğretim üyesi erozyonu devam ediyor. Sadece şu önünde bulunduğum tıp fakültesi hastanesinde 17 adet ayrılma başvurusu olduğunu öğrendik. Çünkü hocalarımız geçim sıkıntısı çekiyor. Biliyorsunuz 5-6 yerden maaş alan bürokratlar var. Onların tek bir yerden aldıkları maaşın yarısı kadar bile maaş alamıyor öğretim üyelerimiz. İstifa edip ya özel muayenehanelere ya da özel hastanelere gitmek durumunda kalıyorlar. Bu durumdan öğrencilerimiz ve tıp eğitimi zarar görüyor. Defaatle uyardık, öğretim üyelerimizin tıp fakültelerinden ayrılmamaları için onlara özel muayenehane hakkı tanıyın. 18 Ocak 2014 tarihinden önce muayenehane açmış olanlara bu hak tanınıyorken, o dönemde açmayı tercih etmeyen öğretim üyeleri bugün bu haktan yoksun. Tıp fakültelerinde kalan çok iyi, idealist hocalarımız var. Bu hocalarımızın ücretlerinin yükseltilerek mutlu edilmesi şart. Ayrıca, öğretim üyesi sayısı ve kalitesini yüksek tutmak için, tıp fakültesi öğretim üyelerine özel muayenehane hakkı tanınmalıdır.

"Özel hastanelere yönlendiriyorsunuz"

Yıllarca ‘ey doktorlar hastaların cebinden elinizi çekin’ gibi sözlerle yürütülen kirli kampanya ile hocalarımızı töhmet altında bıraktınız. Şimdi ise kamudaki hocalarımızı ayrılmaya mecbur bırakıp özel hastanelere yönlendiriyorsunuz. Özel hastaneye giden vatandaş ise önüne konan hesap ile şok geçiriyor. Sadece muayene için 1500-2000 TL fark ödüyor."

Haber merkezi