GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-10-2021 08:01   Güncelleme : 09-10-2021 21:10

"HİZMET İŞKENCEYE DÖNÜŞÜYOR"

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) Bölge Temsilcisi Kemal Zafer Özdemir, Ordu Valisi Tuncay Sonel'e yazdığı dilekçede, Ordu Büyükşehir Belediyesinin Bakımevi ve uygulamaları için soruşturma açılmasını talep etti.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler'e defalarca yerel STK'lar ve gönüllüler olarak aşağıdaki acil sorunları iletmemize rağmen, bakımevinin hayvanların adeta zulüm gördüğü çok kötü koşulları için herhangi bir çalışma yapılmadığını belirten Özdemir, Vali Sonel'e bir dilekçe yazarak İçişleri Bakanlığı 11172,12867 ve 13492 Sayılı Genelgeleri" çerçevesinde soruşturma açılmasını istedi.

Soruşturma istedi

Özdemir, Büyükşehir Belediyesinin Bakımevi ve uygulamaları hakkındaki şu sorunları Ordu Valisi Tuncay Sonel'e iletti; "

-Ordu Büyükşehir Belediyesi Bakımevi inşaatına aylardır çivi bile çakılmıyor. Toplanan hayvanlar veteriner hekimler tarafından ön kontrol bile yapılmadan nakil aracından doğrudan doğruya çoklu halde zaten dar ve dolu alanlara adeta tepiştirilerek konuyor.

-Hayvanları büyük küçük hatta uyuz sağlam ayırt etmeden dolduruyorlar. Post operatif tedavi bölümü zaten içler acısı. Ameliyattan çıkan hayvan ayılmadan baygın durumda inşaat el arabaları ile taşınarak diğer operasyondan çıkmış hayvanların yanına dolduruyorlar.

-Çalışan veteriner hekimler duyarsız, temizlik elemanları çok yetersiz sayıda. Temizliğe yetişemiyorlar. Acilen eleman verilmesi gerekirdi, verilmedi.

-Ordu, Büyükşehir olduğu için 19 ilçeden gelen hayvan sayısı yüksek, yerler yetersiz, bu hizmet değil işkenceye dönüşüyor.

-Gece bakımevi Allah'a emanet, bekçi güvenlik veya hekim yok. Acil durumda veteriner hekim evinden çağrılıyor. Ordu merkezde oturan belediye veteriner hekimi yok, ya Fatsa ilçesinden ya da Ünye ilçesinden veteriner hekim çağrılıyor. Hayvanlara acil teşhisi ise bakıcı ve toplamacı görevliler koyuyor.

-Valilik makamının denetim ve soruşturma yapması, koşulların incelemesini talep ediyoruz."

Ordu Hayat/Tevfik Kul