GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-02-2021 21:39   Güncelleme : 23-02-2021 18:02

HIZLI TRENDEN GEÇTİK, KARA TREN DE YOK!

HIZLI TRENDEN GEÇTİK, KARA TREN DE YOK!

 

Ulaştırma Bakanlığı'nın yayınlanan 2021 bütçe kitapçığı, Samsun-Sarp Demiryolu'nun bu yıl da hayal olduğunu ortaya koydu. Ulaştırma Bakanlığı'nın bölgemizle ilgili tek demiryolu projesi; 2029 yılı için projelendirilmesi planlanan Erzincan-Trabzon hattı.

2020'nin son ayında ilimizi ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun, bölge için planlanmış olan Samsun-Ordu projesinin devamı niteliğinde Sarp’a kadar ulaşacak bir ağın hayata geçirileceğini söylemesine rağmen, çalışma bakanlığın 2021 yılı bütçe programına girmedi.

Kazma, kürekle yılda 200 km demiryolu yapılıyordu”

Bölge için 2029 yılına kadar bir metre demiryolu çalışması olmamasına ilk tepki CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya'dan geldi. “Bu ülke Cumhuriyet ilk kurulduğu yıllarda 1930’lu yıllarda kazma kürek teknolojisi ile yılda yaklaşık 200 km demiryolu yapabiliyordu” diyen Kaya, şöyle konuştu;

“Elde ne vardı? Kazma, kürek… Bugün ki teknolojik imkanların hiçbiri yoktu. Ama yılda 200 km demiryolu yapan bir Cumhuriyet gerçeği vardı. Sayın Cumhurbaşkanı o gün ile bugünü kıyaslıyor ve Anadolu’yu gerçek manada demir ağlarla biz ördük diyor. Ama, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Artvin illerimizde hala demiryolu yok, bir metre ray yok. Bu nasıl demir ağlarla örmek? ”

Hediye tren

Konuşması sırasında kürsünün üzerine koyduğu kara treni Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’na hediye eden Milletvekili Ahmet Kaya; “Ve umarım Sayın Bakan, bu trene bakarak verilen sözleri hatırlar” dedi.