GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-05-2021 09:35   Güncelleme : 28-05-2021 09:35

HİÇ MANYAT ÇEKTİNİZ Mİ?

HİÇ MANYAT ÇEKTİNİZ Mİ?

 

“Manyat” ; Kökeni İtalyanca Meniada sözcüğünden geliyor. Kayıklardan atılan ve kıyıdan çekilen ağa verilen ad. Bu şekilde avlanmaya da “Manyat Çekme” adı verilir.

Manyat çekme; birkaç kuru sözcükle tanımlanabilecek basit bir olay değildir. Tanımında şöyle diyor; “kıyıdan çekilen”. İşte bu avlanmanın püf noktası burası! Ağı kıyıdan çekmek..

İyi de kim çekecek ağı? Kayıkların denizcileri olurdu ama bunlar küçük kayık olduklarından ancak 4-5 kişi. Peki kıyıda ağı halatlarla çekmeye kim yardım edecek? Tabi ki çocuklar, komşular, herkes… Kıyıda kim varsa onlar çekerdi ağı. Avın sonunda iyi bir avlanma ise kayık sahibi kendine yeter miktarını alır, ağın dibini yardım edenlere bırakırdı. Emin olun o balıklar oradaki herkese yeterdi. Hatta bu avlanmadan kıyıdaki kediler bile göz paylarını alırlardı.

Manyat Çekme yalnızca bir avlanma değil aslında bir imece çalışması idi. Adeta bir sosyalleşme yeri idi. Çünkü yardıma gelen insanlar birbirleriyle şakalaşıp, ortak her konudan hep bir ağızdan konuşurlardı. Manyat Çekmeyi bekleyenler en çok her zaman çocuklardı. Çekilen manyat ağının içinde yakalanan yalnızca balıklar değildi; mutluluk, neşe, sevinç, arkadaşlık, dostluk, kardeşlik, sevgi idi… Bunu “Manyat çeken” herkes çok iyi bilirdi.

Eğer bir gün manyat avına rastlarsanız, biliniz ki her zaman mutlaka kıyıda onları seyreden yaşlı bir balıkçı vardır. Ve o yaşlı balıkçı belki o an manyat çekmiyordur ama gözlerinden yaşlar süzülürken gizli gizli içini çekiyordur.

Fırsatı kaçırmayın hemen koşun halatın ve hayatın bir ucundan yakalayın. Sizin de anlatacak bir hayat ve manyat anınız olsun. (Fatin Hazinedar/ Bolaman Araştırmaları Ve Eski Fotoğrafları paylaşımından)