GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-04-2021 20:00   Güncelleme : 04-04-2021 15:22

“HERKES İÇİN ADALET, ADALET İÇİN AVUKAT”

“HERKES İÇİN ADALET, ADALET İÇİN AVUKAT”

 

Ordu Barosu Başkanı Haluk Murat Poyraz, “Mahkemeleri hedef göstermek, yargıya talimat vermek siyasi iktidar sahiplerince alışkanlık haline getirilmiştir” dedi.

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Ordu Barosu Başkanı Haluk Murat Poyraz, toplumda adalete güven duygusunun dip yaptığını adalete inancın ciddi şekilde zedelendiğini belirterek, “Bunun temel sebebi de yargının yürütme etkisinden kurtulamaması, görev ve atamalarda hakkaniyet, liyakat ve adalet prensiplerinden sapılması, Anayasa, kanun ve hukuk kurallarına uygun davranılmamasıdır” diye konuştu.

“Hukuk sistemi kendisini koruyamıyor”

“Mahkemeleri hedef göstermek, yargıya talimat vermek siyasi iktidar sahiplerince alışkanlık haline getirilmiştir. Bu güç gösterisi sosyal medya alışkanlıkları ile tabana yayılmış, sosyal medyalarda mahkeme kurulup yargılamalar ve hatta infazlar yapılmaya başlanmıştır. Hukuk sistemimiz dış etkiye açık ve kendisini dahi koruyamaz hale gelmiştir” açıklamasında şunları söyledi:

“Bu pasif görevi reddediyoruz”

Yargının üç unsurundan olan ve hukuk ihlallerinin en üst seviyede yaşandığı içinde bulunduğumuz bu dönemde yargının tek temsilcisi haline gelen, sadece mesleki değil aynı zamanda devletin temel değer ve ilkelerinin en önemli savunucusu, yargının asli ve kurucu unsuru olan savunma makamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter yapısına rağmen ve hiçbir meslek örgütünde benzeri düzenleme olmamasına rağmen bölünmüş, savunma pasifize edilmek istenmiştir. Bizi sıkıştırmak istedikleri pasif görevi reddediyoruz.

Baskıcı düzen peşindeler

Siyaset yapmakla eleştirilen barolar, devletin kurucu ilkelerini korumak ve savunmak zorundadır. Kurucu ilkelere ve lidere saldıranların ve hukuk devletini ortadan kaldırıp hayal ettikleri baskıcı düzen peşinde olanların baroları tehdit olarak görmesi normaldir. Bu siyaset ise siyaset yapmaya devam edeceğiz.”

Poyraz, 12 maddelik taleplerini de dile getirdiği açıklamasını, Molierac'ın meslekleri ile ilgili şu sözüyle bitirdi; "Kimseye ne müvekkile, ne hakime nede iktidara tabiyiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiçbir hiyerarşik üstte tanımıyoruz. En kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar köle kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı." Haber merkezi