GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-05-2021 21:30   Güncelleme : 02-05-2021 17:29

HER İLÇEYE KADIN KOOPERATİFİ

HER İLÇEYE KADIN KOOPERATİFİ

 

Tüm ilçelerde kadın kooperatiflerinin kurulmasını isteyen Vali Tuncay Sonel, bu kooperatifler aracılğı ile kadınlar ürettikleri el ürünlerini sıfır iade ile pazarlayacaklarını söyledi.

İlçe ziyaretlerine Aybastı ile devam eden Vali Tuncay Sonel, Kaymakam Muhammet Şükrü Pekpak’tan ilçenin genel durumu, sorunları, ihtiyaçları hakkında bilgi aldı. İlçede kadınların el emeği ürünlerin değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirten Kaymakam Muhammet Şükrü Pekpak, “Halk Eğitimi Merkezimizde 34 kadınımıza örgü bebek kursu verildi. Bu kurslarda örgü bebek yapımını öğrenen kadınlarımız aile bütçelerine katkıda bulunmaya başladılar. Geçmişte Aybastı ilçemizde 700’e yakın halı dokuma tezgahı varmış. Günümüzde yok olmayla karşı karşıya kalan halı dokumacılığını tekrar canlandırmak istiyoruz. Bunun için de Halk Eğitimi Merkezimizde halı dokumacılığı kursu açtık. İlçemizde halı dokumacılığını tekrar yaygınlaştırmak için çaba sarf ediyoruz” dedi.

Eski okul binaları kurs merkezi olacak

  1. Tuncay Sonel de kadınların üretimde daha fazla yer almasının önemine işaret ederek, “atıl kalan köy okullarını çürümeye terk etmeyip, mutlaka değerlendirmeliyiz. O okulları kurs merkezi haline getirebilir. Bir Kültürevi haline dönüştürebiliriz. Yöre sakinlerinin kullanabileceği bir düğün salonu gibi sosyal tesis haline getirebiliriz. Her ilçemizde, kadınlarımızın el emeği ürünlerini değerlendirmek için Kadınlar Kooperatifi kurmalıyız. Üretilen ürünlerin pazarlama sorunu olmayacak. Kadınlarımız üretecekler, kazanacaklar ve mutlu olacaklar. Bu konuda yerel yöneticilerimiz çaba sarf etmeliler. Destek ve yardımcı olmak bizden, kooperatifi kurmak sizden” diye konuştu.

Esnaftan alıp çocuklara dağıttı

Vali Sonel, Kaymakamlığın yanı sıra belediye, adliye ve Devlet hastanesi başta olmak üzere ilçedeki diğer resmi kurumları ve esnafları da ziyaret etti. Bazı esnaflardan çeşitli gıda ürünleri satın alan Vali Sonel, satın aldığı gıda ürünlerini ihtiyaç sahibi vatandaşlara ve çocuklara dağıttı.

Vali Sonel, Aybastı ziyaretinde de engelli ve şehit ailelerini unutmadı. Esenli mahallesinde yaşayan Şehit Adem Pandik’in ailesine de ziyaret eden Vali Sonel, Aybastı programını Fatih mahallesinde yaşayan engelli Abdullah Özer’i de ziyaret ederek tamamladı. Haber merkezi