SAĞLIK & YAŞAM
Giriş Tarihi : 08-02-2021 08:30   Güncelleme : 08-02-2021 08:30

HER 5 ÖLÜMDEN BİRİ KANSERDEN

HER 5 ÖLÜMDEN BİRİ KANSERDEN

 

Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, kanserin hala hem dünyada hem de ülkemizde ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığını hatırlatarak, erken teşhisin önemine dikkat çekti.

4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde, ölüm nedenlerine bakıldığında dünya geneli için yaklaşık her 6 ölümden birinin, ülkemiz için ise her 5 ölümden birinin kanser nedeniyle gerçekleştiğine vurgu yapan Dr. Kasapoğlu, “Günümüz kanser ölümlerinin 1/3’e yakını; tütün kullanımı, yüksek beden kitle indeksi (fazla kilolu ya da şişman/obez olma), meyve ve sebzeden fakir beslenme, yetersiz fiziksel aktivite ve alkol tüketimi gibi başlıca beş davranışsal ve beslenme ile ilgili risk faktöründen kaynaklanmaktadır” dedi.

Kanser değil, ihmal öldürüyor

Günümüz şartlarında kanserlerin %30-50’ye yakınının, risk faktörlerinden kaçınma ve mevcut kanıta dayalı önleme stratejilerinin uygulanması yoluyla önlenebilir durumda olduğunun bilindiğine de işaret eden İl Saüğlık müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, şunları söyledi:

“Ayrıca, erken tanı konmuş ve uygun şekilde tedavi edilmişse birçok kanserin iyileşme olasılığının da yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. Dünya Kanser Günü, gerek kanser konusunda farkındalığı ve eğitimi artırarak gerekse dünyanın her yerindeki hükümetler ile bireyleri hastalığa karşı harekete geçmeye zorlayarak her yıl milyonlarca önlenebilir ölümün önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Dünya Kanser Günü; yankı uyandırmayı, değişim aşılamayı ve farkındalık gününün geçmesinden çok sonraları da sürdürülecek bir eylemi harekete geçirmeyi amaçlayan bir kampanyadır.” Haber merkezi