GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-10-2021 23:43   Güncelleme : 08-10-2021 23:43

HAZIR SÜT BEBEYE DE ZARAR, CEBE DE!

Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, anne sütünün önemine dikkat çekerek, “Doğumdan sonra bebekleri ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemek, bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılar” dedi.

HAZIR SÜT BEBEYE DE ZARAR, CEBE DE!

1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve ODÜ Tıp Fakültesi ile Ordu Atatürk Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin katıldığı seminerde konuşan Dr. Mustafa Kasapoğlu, emzirmeye bebek 6 ayını doldurduktan sonra, sağlık personeli tarafından önerilen ek besinlerle birlikte 2 yaş ve sonrasına kadar devam edilmesi gerektiğini de belirterek, şunları söyledi:

“Covid olsanız da emzirmeyi bırakmayın”

“Bebekler için en uygun besin anne sütüdür. Anneler Covid-19 olsalar dahi maske takarak bebeklerini emzirmelidir. Anne sütü bebeğin besin ihtiyacını ilk altı ayda, %100, 6-12 aylarda %50, 12. Aydan itibaren de %30 oranında karşılıyor. Anne sütü ve emzirmenin önemini herkese çok iyi anlatmamız lazım, bu konuda hepinize, özellikle ilerleyen günlerde mesleğe başlayacak olan öğrenci arkadaşlarıma büyük iş düşüyor.”

En etkili ilaç

Eğitimde bir sunum yapan Ordu İl Sağlık Müdürlüğünde görevli Ebe Arzu Erol da her canlının kendi yavrusuna yetecek kadar süt üretebildiğine vurgu yaparak, şu tavsiyelerde bulundu:

“Anneler kendi sütlerine güvenmekten bebeklerine inanmaktan, asla vazgeçmemelidir. Doğumdan sonra ilk bir hafta içinde damla damla gelen süt bebeğin ilk aşısı, en değerli besini, onu hastalıklardan ve kanserlerden koruyacak ilacıdır.

Meme kanserini de önlüyor

Bebeğinizi emzirerek hem bebeğinizin sağlığını korur, hem de kendinizi meme ve yumurtalık kanserinden korumuş oluyorsunuz. İster normal, ister sezaryenle doğum yapmış olun, bebek doğar doğmaz, ten tene temas ve ilk emzirmenin başlatılması bebek ve anne için hayat boyu mutluluk için çok önemli bir başlangıçtır.

Tekrar vurgulamakta fayda görüyoruz: Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesini, 6. aydan sonra ek gıdalara geçilse bile en az 2 yaş ve ötesine kadar emzirmenin devam ettirilmesini öneriyoruz.” Haber merkezi