GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-05-2021 08:30   Güncelleme : 05-05-2021 08:30

HAYAL ÜRÜNÜ!

HAYAL ÜRÜNÜ!

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, TMO'nun piyasadan çekilmesi sonucu fındık fiyatlarının daha da düşeceği algısının doğru olmadığını belirterek, "Yapılan algı yanlış. Fındığımız da bunu hak etmiyor. TMO, şimdiye kadar zaten pek fındık alamadı. Yeni sezona daha iyi bir fiyatla girecektir." dedi.

 

Fındık fiyatlarının serbest piyasada bir türlü yükselmediğini aktaran Soydan, TMO'nun 22 liralık fiyatının da altına inildiğini, piyasanın her zaman ki gibi üreticiyi değil kendisini düşündüğünü söyledi.

"Fındığımız bunu hak etmiyor"

TMO'nun alımlarının bitmesine rağmen fındık ihtiyacının devam ettiğini söyleyen Soydan; "TMO'nun fındık alımları 30 Nisan 2021 tarihinde sona erdi. Ancak alımların bittiğiyle alakalı bir açıklama yapılmadı. TMO'nun yeni sezona kadar piyasadan çekilmesi sonucu fındık fiyatının düşeceği gerçekleri yansıtmıyor. TMO, bugüne kadar öyle çok fazla fındık almadı. İhracat da yapmıyor. TMO, üreticiden yüklü fındık alsaydı da piyasadan çekilseydi, elde fındık kaldı, fiyatlar düşer denilebilirdi. Ancak TMO, şuana kadar pek fındık almadı. Fındığın tamamına yakınını da serbest piyasa aldı. Fındık fiyatlarının üzerinden TMO çekildi, fiyatlar düşecek diye bir algı yapılmaya çalışılıyor. Bunlar doğru şeyler değil. Fındığımız da bunu hak etmiyor. Dünyanın en kaliteli fındığını ve % 70'ini üretiyoruz. Sonuçta hala fındığa ihtiyaç var. Fiyatın yükselmesi lazım." dedi.

"Hasattan önce yüksek fiyat bekliyoruz"

'TMO çekilse bile fiyat istikrarının hasat zamanına kadar devam etmesini ve hasattan önce de devletimizin ve TMO'nun en iyi şekilde bir taban fiyatla piyasaya girmesini istiyoruz' diyen Soydan, sözlerini şöyle tamamladı; "Bunu umut ediyoruz. TMO'nun özellikle yeni sezonda piyasaya iyi bir taban fiyatıyla yeniden girmesini bekliyoruz. 2019 ve 2020 yıllarında piyasaya girerek önemli bir regülatör görevi üstlenmişti. Gübre fiyatları, ilaç maliyetleri de yükseldi. Üreticilerimizin cebinden çıkan paralar arttı. Hasattan önce verilecek iyi bir fiyat üreticimizi mutlu eder. Taleplerimizde bu yönde olacak."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)