GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-04-2021 08:25   Güncelleme : 21-04-2021 08:25

HATİPOĞLU’NA KARİKATÜR ÖDÜLÜ

HATİPOĞLU’NA KARİKATÜR ÖDÜLÜ

1980’lerde cezaevinde başlayan 40 yıllık karikatür tutkusu

 

Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından verilen "Yılın Başarılı Gazetecileri Ödülleri" açıklandı. 2020 yılının bir özeti niteliğindeki haberler, ülkemizi, sorunlarımızı ve gazeteciliğimizi yansıtan, tarihe düşülen notlar oldu. Yarışmanın karikatür ödülü, gazetemiz yazarlarından, Ali Tarık Hatipoğlu’na verildi.

Ödül kategorileri arasında seçimi en zor olandır karikatür dalı. Çünkü soyutun somutlaştırılması; düşüncenin çizgilerde simgeleşmesidir. Çizenin de bakanın da asıl gözü akıldır. Gözün sınırlılığında değil aklın sınırsızlığından beslenir karikatürist ve bu yüzdendir muhalifliği. Sigmund Freud’un “Evrendeki en büyük gösteri, sen aklını keşfettiğin an başlar” sözüyle ifade ettiği ‘büyük gösteri’nin yansımalarından biridir belki de karikatür. Bu yüzden de çizimli bir anlatım şekli olmanın çok ötesinde tutkunun, tutumun, tavrın, yorumun aktarımıdır.

Bu tutkuyu 40 yıldır sürdüren; Bilim-Sanat, Gençlik ve Yarın dergilerinin de aralarında bulunduğu birçok yayında karikatürleri yayınlanan; özgürlüğünden alıkonulduğunda bile çizgilerinden vazgeçmeyen; kendini karikatür ile ifade etmenin ötesinde karikatüristlerin biraya gelmesine emek harcayan Ali Tarık Hatipoğlu, Karikatür Ödülü’nün bu yılki sahibi oldu.

ÇGD’nin dayanışma ödülü ise tüm sağlık emekçileri adına Türk Tabipler Birliği’ne verildi. Haber merkezi