GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-06-2021 08:20   Güncelleme : 08-06-2021 08:20

HASTANEDE KORONAYA DAVETİYE!

HASTANEDE KORONAYA DAVETİYE!

Ordu Devlet Hastanesi poliklinikleri ve sıra alma bölümlerinin önünde oluşan kalabalık ve kuyruk dikkatlerden kaçmazken, kapalı ortamda mesafe kuralının hiçe sayılması adeta koronaya davet çıkardı.

Normalleşmeyle birlikte insanlar kendisini evden dışarı atarken, aylardır doktor randevularını erteleyen vatandaşlar ise hastaneye akın etti. Ortaya çıkan kalabalık koronavirüs kurallarını hiçe saydı.

Ülke genelinde ve ilimizde korona vaka sayılarında düşüş yaşanmasıyla birlikte vatandaşlarda rehavet başladı. Ordu Devlet Hastanesi'ne tedavi olmak için giden hastalar, danışma ve poliklinikler önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Hastanenin poliklinik ve sıra alma bölümlerinin önünde oluşan yoğunluk adeta koronaya davetiye çıkartıyor. Mesafe kurallarının hiçe sayıldığı bu ortamda olası bir korona virüsünün yayılmamasının mümkün olmadığı belirtildi.

"Yarını görmeden hareket ettiler"

Normalleşmeyle birlikte vatandaşların hastanelere akın ettiğini aktaran Ceylan, hastanelerin çok kalabalık olmasının daha önce yapılan yanlış planlamadan dolayı olduğunu söyledi.

İnsanların tedavilerini sürekli ertelemek zorunda kaldığı için normalleşme başlayınca hastanelerde kalabalığın ortaya çıktığına değinen Ceylan, sözlerine şöyle devam etti; "Yaklaşık 15 aydan bu yana bir pandemi vardı. Normal hastalığı olan insanlar doktora gidemediler, kronik hastalığı olanlar kontrolüne gidemediler, ameliyat olacaklar ertelemek zorunda kaldı. Normalleşmeyle birlikte insanlar hastanelere akın etmeye başladı. Vatandaşlarımıza hastaneye gitmeyin diyemeyiz. Sadece kurallara daha fazla riayet etmeleri önerisinde bulunabiliriz. Zaten hastalıklarının tedavilerini ertelemişler. Bu beklenen bir şeydi. Çünkü yapılan uygulamalar yanlıştı. Ordu'daki iki hastaneyi de hem covid-19'a hem de normal hastaya açtılar. Birisi covid, diğeri ise normal poliklinikler için ayrılmalıydı. Dinleyen, uygulayan olmadı. Ben yaptım oldu mantığı var. Yarını görmeden bir şeyler yapıldı. Böyle olunca da insanlar korktu ve hastaneye gidemedi. Normalleşme denince de herkes hastaneye akın etti. Yıllarca süren pandemiler var. Planlamayı buna göre yapmak lazım. Ama olmadı. 3 gün içeride, 5 gün dışarıda olursa, olan da insanımıza oluyor. Hala enfekte olanlar var, ölenler var. İdarecilerin daha dikkatli ve yarını görecek kararlar alması lazım."

Ordu Hayat/Seran Eren Şensoy