GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-08-2021 23:34   Güncelleme : 03-08-2021 17:50

"HASAT TARİHLERİNE UYALIM"

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça; "Fındığı erken hasat etmek, hem üreticinin kendine hem de ülke ekonomisine zarar verir. Çünkü erken yapılan hasatta fındığın kalitesi düşe, Randımanı düşer, bezikler oluşur ve kalitesiz bir fındık meydana gelir." dedi.

 

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındık üreticilerine seslenerek erken hasattan kaçınmaları gerektiğini söyledi. Akça, hasat tarihlerinin sahil kesim için 7 Ağustos, orta kesim için 11 Ağustos ve yüksek kesim içinse 15 Ağustos olduğunu hatırlattı.

"Önce üretici kaybeder"

Fındığı erken toplamanın kar yerine zararı olduğunu aktaran Akça; "Üreticilerimiz, fındık hasat tarihlerine mutlaka uysunlar. Çünkü fındık, bölgemiz için çok önemli bir geçim kaynağı, ülkemiz için de döviz girdisi kaynağı. Tüm bunları göz önüne aldığımızda fındık hasadına erken başlamak herkese kaybettirdiğini görebiliyoruz. Ürünümüzü erkenden toplayıp kalitesini düşürmeyelim. Erken hasatta önce üretici kaybeder. Sonra bölge, sonra da ülkemizin kaybı olur. Bu bir zincirdir. Ben üreticilerimizin hasat tarihlerine uymalarını istiyorum." dedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)