GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-11-2021 08:29   Güncelleme : 10-11-2021 08:29

HAMSİ GÖÇÜYOR, FİYAT ARTIYOR

1 Eylül'de başlayan balık sezonunda sofralarını palamutla süsleyemeyen vatandaşlar, hamsiye doydu. Ancak hamsinin Gürcistan tarafına doğru göçe devam etmesi fiyatları artırdı.

HAMSİ GÖÇÜYOR, FİYAT ARTIYOR

Ordu'da geçen hafta kilosu 10 TL’ye kadar gerileyen hamsinin az avlanması nedeniyle fiyatı arttı.

Bu yıl 7 liraya da hamsi yiyen vatandaşlar, kilosu 20 liraya kadar çıkan hamsi karşısında şaşkınlığını gizleyemezken, balıkçılar ise hamsinin Ordu'yu terk ettiğini ve artık Gürcistan'a doğru yol aldığı için de fiyatların yükselmeye devam edeceğini söyledi.

"Hamsi az çıkıyor"

Balıkçı esnafı Ulaş Öcalan, soğuklar arttıkça hamsinin uzaklaştığını belirterek, şunları söyledi; "Bu yıl vatandaş 5 liraya da, 10 liraya da hamsi yedi. Ancak şuna hamsi az çıkıyor. Daha doğrusu göç etti. Ordu'da geçti, Gürcistan tarafına doğru gidiyor. Bu yüzden hamsinin fiyatı şuan tezgahlarda 20 lira. Soğuk geldikçe hamsi fiyatı daha çok yükselebilir. Soğuklar arttıkça hamsi buradan uzaklaşıyor. Vatandaşlar zaten tavuk, et alamadığından hamsi fiyatı uygun olduğu için hamsiye yöneliyordu. Ama balık fiyatlarında da az da olsa artışlar oldu. Hamsi göçe devam ettikçe fiyatlarda da artış devam edecek gibi görünüyor."

Hamsinin fiyatının boyutuna göre değişiklik gösterdiğini aktaran Öcalan, iri hamsinin daha çok tercih edildiğini ancak küçük hamsilerin de fiyatının biraz daha uygun olduğunu söyledi.

"Stoklasınlar"

Hamsi fiyatlarının bundan sonra geriye gelmeyeceğinin altını çizen Öcalan, vatandaşlara şu tavsiyede bulundu; "Hamsi fiyatlarında bir artış var. Bu yüzden vatandaşların uygun fiyata hamsi bulduklarında dolaplarına koymalarını tavsiye ediyoruz. Vatandaşlarımız hamsileri stoklasınlar."

Hamsinin fiyatının 20 liraya ulaştığı bugünlerde Perşembe mezgitinin boyutuna göre 25-30 lira arasında değiştiğini ifade eden Öcalan, "İstavrit 10-15 lira. Barbun 25 lira. Çupra ve levreklerin kilosu ile 60 lira." dedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)