GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-02-2021 08:10   Güncelleme : 05-02-2021 08:10

"HAMSİ AVINA KOTA GETİRİLMELİ"

Kumbaşı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir, hamsinin boyunun küçük olduğu için av yasağı getirildiğini hatırlatarak, “hamsi avını yasaklamak çözüm olmaz. Asıl çözüm her tekneye belli bir av kotası verilmesidir." dedi.

Hamsinin küçük olduğu için yasağı doğru bulduğunu aktaran Aydemir, ancak hamsi avından evine ekmek götüren binlerce kişiyi de göz önüne alarak farklı bir çözümün şart olduğunu dile getirdi.

"Yasak kararı doğru ama!"

'Hamsi yasağı iyi güzel ama bu kadar balıkçı ne yiyecek?' diye soran Aydemir; "Her teknede 30-40 kişi çalışıyor. Hepsi ev geçindiriyor. Bu seneki hamsinin boyu ince. Buna yapacak bir şey yok. Hamsi geçmiş yıllarda da inceydi, yine ince. Bana göre de ince hamsi tutulmasın. Yasak da doğru karar. Ancak bu kararı alırken balıkçılar da göz önünde bulundurulmalı. Binlerce balıkçı hamsi avlanamadığı için şuan para kazanamıyor." şeklinde konuştu.

"Çözüm tekne başına kota koymak"

Aydemir; "Kimse ufak hamsi tutmak istemez. Denizlerimiz açısından da sıkıntı. Ancak yasak yerine kota getirilse daha doğru bir karar olurdu. Ufak hamsinin avlanmaması ve büyümesi için tek çare kota getirilmesidir. Her tekneye ayrı kota koyulabilir. Örneğin, tekne başı 10 bin ton hamsi tutacaksın. Sonra senin bu yıl ki hamsi tutma kotan bitti denilmeli. Her teknenin hamsi avlama kotası olmalı. Ona göre hareket edilmeli." dedi.

"Balıkçılar olumsuz etkilendi"

Hamsi yasağının birden geldiği için balıkçıların zorlandığını aktaran Aydemir, şunları kaydetti; "Hamsi iriydi, inceydi sürekli bir polemik gidiyor. Bu bir sektör. Bu işten binlerce insan ekmek yiyor. Her teknede 30-40 kişi çalışıyor. Herkesin borcu harcı var. O yüzden hamsi avı yasaklanması yerine kota getirilmeli. Bu sayede teknelerimiz de çalışır, balıkçılarımız da evine ekmek götürebilir. Kota konulursa, balıkçı da kendisini ona göre ayarlar. Ancak birden getirilen hamsi avı yasağı ister istemez balıkçıları olumsuz etkiledi. Yasağa karşı değiliz ama bundan sonrası için mutlaka kota sistemine gidilmelidir."

İnce hamsi tutulmasın diye yasak gelmesiyle Karadeniz Bölgesi'nde hamsi avı gerçekleştirilemediğini ancak Gürcistan'da hamsi avının yapıldığına dikkat çeken Aydemir, "Biz tutmuyoruz ama Gürcistan'da tutuluyor. Gürcistan'da Karadeniz suları." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)