GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-06-2021 08:10   Güncelleme : 03-06-2021 08:10

HALK TAŞ OCAĞI İSTEMİYOR

HALK TAŞ OCAĞI İSTEMİYOR

Kumru ilçesi Demircili Mahallesi’nde taş ocağına ait “Kırma Eleme Tesisi” için kapasite artırması yapmak istemesine tepki gösteren halk ile Ordu Çevre Derneği toplantı gerçekleştirdi.

Ordu Çevre Derneği ile mahalle halkı ile yapılan toplantıda şu an işletilen “Kırma –Eleme Tesisi’nin olumsuz etkileri hakkında mahalleliler bilgi verdi. ÇED raporuna uymadıklarını ve 2 kamyonla çalışılması gerekirken 5-6 kamyonla çalıştıklarını, saat 17,00’te çalışma bitmesi gerekirken gece yarısına kadar çalışıldığını belirttiler.

"Kapasiteyi artıracaklar"

Toplantıda ÇED dosyasından bilgiler veren Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Şirketin kapasite artırmak için hazırladığı dosya Ordu Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yayımlandı. Dosyayı inceledik. Tesis kapasitesini artırdıktan sonra yeniden kapasite artırmak için başvuru yapabilecek. Yani kırma eleme tesisi sürekli büyütülecek. Taş ocağı devam ettiği sürece kırma eleme tesisi de büyütülmeye devam edilecek. Projede 50 yıl süre çalışmayı planladıkları yazılı. Şu anki üretimini yüzde 100’ün üzerinde artırarak yıllık üretimi 380 bin tona çıkarmak istiyor. Dava açılması gerekir. Ayrıca şirketin ÇED dosyasındaki taaddütleri iyi takip edilmeli, usulsüzlükler belgelenerek şikayet edilmeli.” dedi.

"Birlik olursanız başarırısınız"

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak ise şunları söyledi; "Dava açıp hukuksal süreç devam ederken, şirketin usulsüzlükleri üzerine de gitmek gerekir. Çalışma saatleri dışında çalıştığını söylüyorsunuz, bunu jandarmayı da çağırarak tutanakla belgelemek gerekir. Sizler üstü kapatılmamış, gereğinden fazla yüklenmiş, hızlı giden kamyonları durdurup şikayet edebilirsiniz. Ancak en önemlisi birlikteliğinizi korumaktır. Birlik olursanız başarırsınız."

Haber merkezi