GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-05-2021 09:05   Güncelleme : 31-05-2021 09:05

GÜZELORDU'DAN DİKKAT ÇEKEN PROJELER

GÜZELORDU'DAN DİKKAT ÇEKEN PROJELER

Güzelordu Meliha Lütfü Türkmen İlkokulu'nda sınıf öğretmeni olarak görev yapan Derya Zafer ve öğrencileri Büyülü Bahçem-Tasarım Parmaklarının Ucunda ve Geri Dönüşümde Bumerang Etkisi adlı 3 farklı e-twinning projesi yürüttü. Bu kapsamda yaptıkları etkinlikler ile ulusal ve uluslararası çalışmalara imza attılar.Projelerin temel amacının ilkokul düzeyindeki çocuklarda  ülkemizde 1 yıldır süren pandemi sürecinin gereklilik haline getirdiği ‘Uzaktan eğitim sürecini verimli hale getirmekti olduğunu belirten Öğretmen Derya Zafer, "eğitim öğretim sürecinde öğrencilerimize yaparak ve yaşayarak öğrenme fırsatı veren, proje tabanlı, öğrenci merkezli ve yenilikçi bir yaklaşım benimseyerek bu projeleri tamamlamış bulunuyoruz." dedi.

Büyülü bahçem

Büyülü Bahçem Projesiyle öğrencilerin organik tarımı, yaşam boyunca organik şekilde yaşamayı ve yaşadığı çevreyi korumayı öğretmek istediklerini aktaran Zafer, atık maddeleri kullanarak, onları renklendirme ve ürün yetiştirmelerini amaçladıklarını söyledi.

Öğretmen Derya Zafer, Tasarım Parmaklarının Ucunda Projesiyle ise öğrencilerin ders boyunca dikkat sürelerinin azaldığını gözlemlediklerini aktararak, web 2.0 araçlarından yararlanarak dersleri daha eğlenceli hale getirdiklerini dile getirdi.  

"Özgüvenleri arttı"

Geri Dönüşümde Bumerang Etkisi Projesi'nde de geri dönüşüme uygun olan kağıt, plastik, pil, cam, metal, atık bitkisel yağlar, elektronik ve organik atıklarla ilgili öğrencilere bilgiler verildiğini belirterek, "Geri dönüşümlerle ürünler oluşturdular. Yapılan tüm bu faaliyetler ve ürünlerin yapılış aşamaları yazıldı, fotoğrafları ile beraber e-book haline getirildi." diyerek, projelerin öğrencilerin sosyalleşmesine ve özgüvenlerinin gelişmesine katkı sunduğunu ifade etti. 

Zafer, yapılan projelerde öğretmen ve öğrencilere destek olan Güzelordu Meliha Lütfü Türkmen  İlkokulu Müdürü Hasan Tomakin ve okul idaresine teşekkür etti.

Ordu Hayat/Seran Eren Şensoy