GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-11-2021 08:08   Güncelleme : 15-11-2021 08:08

GÜZELLİK MERKEZİ DEĞİL, GÜZELLİĞİN MERKEZİ

5 yılda 4 şube açan ve pandemiyi fırsata çeviren Beautylife Güzellik Merkezi Sahibi Yadigar Özer, gazetemize başarı hikayesini anlattı.

GÜZELLİK MERKEZİ DEĞİL, GÜZELLİĞİN MERKEZİ

Pandemiyi fırsata çevirdi!

Kısa zamanda toplamda 4 şubeye ulaşarak büyük bir başarıya imza atan Beautylife Güzellik Merkezi Sahibi Yadigar Özer, muhabirimiz Soner Özdemir’in sorularını yanıtlayarak vatandaşlara güzellik merkezleri hakkında tavsiyelerde bulundu.

 

- Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz, Yadigar Özer kimdir?

Ordu’nun Örencik Mahallesi 1986 yılı doğumluyum. 10 yıla yakındır bu işin içindeyim. Beş yılı İstanbul'da Etiler'de bir klinikte geçti. 5 yıldan beri de Ordu kendi Güzellik Merkezini işletiyorum. Bu 10 yıldır da mesleğimle alakalı eğitimlere katılarak bütün sertifikaları almış bulunmaktayım. Aynı zamanda da Üniversitede Medya iletişimi okuyarak kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

 

- Pandemi döneminde esnaflar kepenk kapatırken siz şube açtınız. Kaç şubeye ulaştınız?

Ordu şubesi olarak başladık. Hatta bu ay Kasım ayında 5. yılımız doluyor. 2021'de pandeminin olduğu dönemde biz 2020'de Eylül'de herkesin kriz dediği dönemde biz Trabzon’da şube açtık. Sonra da tekrar pandeminin yoğunlaştığı tekrar krizin girdiği 2021’in Haziran'ında Akçaabat şubesini açtık. Allah nasip ederse bu ayın Kasım'ın 15'inde Kocaeli şubesini açıyoruz. 5 yılda 4 şube. Allah nasip ederse ilerleyen aylarda bu işin eğitimini de vermeye başlayacağız.

 

- Sizce müşteriler sizi neden tercih ediyor ve Beautylife’ın en önemli özelliği nedir?

 

En önemli özelliklerimizden birisi işimizi kaliteli yapıyor hem de uyguna yapıyor olmamız. Bu da şu anlama geliyor. Aslında milletin kafasında tam tersi olan ucuza kaliteli iş olmaz mantığını kırdık ve ucuza çok kaliteli iş yapar hale geldik. Ayda 1000 kişinin üzerinde müşteriye hizmet veriyoruz. Çok reklam yapmadan iyi hizmet sayesinde müşterilerimiz reklamımızı yapıyor. Bu sayede Pandemi ve ekonomik kriz döneminde ilk başladığımız Ordu Şubesi’nden toplamda 17 çalışanın olduğu 4 şubeli bir yer haline geldik.

 

- Beautylife olarak verdiğiniz hizmetleriniz nelerdir?

 

Epilasyon işlemi yapıyoruz.Cilt bakımı işlemleri var. Kaş bıyık işlemleri var. Kalıcı makyajlar, Kaş kontörü, eyeliner, deeppliner var. Dudak renklendirme var. Onun dışında ağda işlemleri yapıyoruz.Yani Güzellik Merkezi olarak yapılan her işlemleri yapıyoruz. Lazer epilasyonda iyi cihazlar kullanıyoruz. Lazer epilasyonda her iki sistem hem Buz başlıklı hem de alexplus sistemi mevcut. Başka merkezler belirli bir seansta seans sınırı veriyor ama biz insanları kandırmamak adına seans sınırı vermiyoruz. İnsandan insana değişeceği için 20 seansa kadar veriyoruz ve %80 bitiş veriyoruz. Zaten hiçbir sistem %100 bitiş vermez.

 

-  Müşterilerinize ve vatandaşlara tavsiyeleriniz var mı, nedir?

 

Müşterilerimiz veya vatandaşlar hangi merkeze giderse gitsin bize de geldikleri zaman öncelikle sorsunlar;Siz bu işi yapmaya ehliyetiniz var mı, bilginiz var mı, ustalık belgeniz var mı? Güzellik Merkezi adı altında çok ruhsatsız yer var.Merdiven altı dediğimiz ve ayrıca insanları kandıran paket üzerine paket satan merkezler var. Tamamen olaya ticari amaçla bakan yerler var.Biz bunun dışındayız. Bizim tüm belgelerimiz var ve yakında eğitimlere de başlayacağız.

 

- Sizin işinizle alakalı ne gibi sıkıntılar oluyor, biraz bahsedebilir misiniz?

 

İnsanları yoldan çevirerek görüşelim prim almak adına kandırıyorlar. Sonra insanlara sözleşme imzalatıp gelmek istemeyenden cayma bedeli alıyorlar.Kesinlikle bu tür şeylere kanmasın vatandaşımız. Hiçbir şekilde imza atmalarına gerek yok. Biz yaptığımız hiçbir işleme vatandaşa imza attırmıyoruz. Sonuçta vatandaş gelirse hizmetini alır ve ücretini öder, gelmezse yapılmayan bir işlemin parasını alamayız. Başka yerlere gidip pişman olup bize gelen çok müşterimiz oluyor. Yine özellikle merdiven altı tabir ettiğimiz ruhsatsız çok yer de müşterileri mağdur ediyor. 

 

Ordu Hayat/Soner Özdemir-Röportaj