GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-02-2021 08:45   Güncelleme : 10-02-2021 08:45

GÜNLÜK 101 BİN YUMURTA!

GÜNLÜK 101 BİN YUMURTA!

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, ilimizde serbest sistem ve organik yumurta üretimi yapan işletmelerde bulunan yaklaşık 115 bin tavuktan günlük 101 bin adet yumurtanın üretildiğini belirtti.

İlimizde fındık üreticilerine ek gelir sağlanması amacıyla Serbest Sistem ve Organik Yumurta Tavukçuluğu ile ilgili çalışmaların ilk olarak 2014 yılında başlatıldığını aktaran Yılmaz; "Projenin ikinci yılında işletme sayısı 72'ye ulaşmıştır. Bu işletmelerden bir kısmı 2016 yılında organik yumurta tavukçuluğuna geçiş yapmış ve halen 34 işletmemizde organik üretim devam etmektedir." dedi.

"127 işletme var"

Günümüzdeki işletme sayısının 127'ye kadar çıktığını belirten Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti; "İşletme sayısı 127'ye ulaşmıştır. Projenin sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi amacıyla ilk olarak Ordu Yumurta Üreticileri Birliği kurulmuş, daha sonra yem ve yarka maliyetinin düşürülmesi amacıyla Yem Fabrikası ve Yarka Üretim Tesisi, ayrıca üretilen yumurtaların paketlenmesi amacıyla da Yumurta Paketleme Tesisi DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi kaynaklarıyla kurulmuş ve üreticilerimizin hizmetine sunulmuştur. Bugün bu tesisler kiralanmak suretiyle Ordu Yumurta Üreticileri Birliği tarafından işletilmektedir."

Ordu'da yumurta sektörünün ilimiz ekonomisine yıllık 30 milyon lira katkı sağlayan bir sektör haline geldiğini belirten Yılmaz, serbest sistem ve organik yumurta üretimi yapan işletmelerimizde bulunan yaklaşık 115 bin tavuktan günlük 101 bin adet yumurta üretilmekte olduğunu, il içi ve il dışına da pazarlandığını söyledi.

Haber merkezi