GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-10-2021 08:25   Güncelleme : 05-10-2021 08:25

GÜNLERİNİ BİLE YAŞAYAMIYORLAR!

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü münasebetiyle hayvan gönüllüleri tarafından dün Ordu Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi'nde bir etkinlik düzenlendi. 5 hayvanın yaşayacağı bölümde 30 hayvanın olduğu, hasta hayvanlarla diğer hayvanların aynı yerde barındığı gözlendi.

GÜNLERİNİ BİLE YAŞAYAMIYORLAR!

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (Haykonfed) Bölge Temsilcisi Kemal Zafer Özdemir ve Hayvan Hakları Federasyonu (Haytap) İl Temsilcisi Aziz İşbakan tarafından 4 Ekim'de hayvanlar unutulmadı.

Gönüllülerden tepki

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü'nde Ordu Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi'ndeki görüntüler pes dedirtti. Hayvanların üst üste olduğu barınaklarda hasta ve sağlam hayvan ayrımının da yapılmadığı gözlenirken, yerlerin ise pislik içinde olması hayvan gönüllülerinin tepkisine neden oldu.

Haykonfed Bölge Temsilcisi Kemal Zafer Özdemir, 4 Ekim'i dünyayı paylaştıkları hayvanların günü olarak kutladıklarını belirterek, hayvanların yaşam haklarına ve alanlarına saygı duymak gerektiğini söyledi.

"5 hayvanlık yerde 30 hayvan var"

Hastalıklı hayvanlarla sağlam hayvanların aynı yere koyulduğunu aktaran Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü; "Veteriner hekim buraya gelen hayvanları kontrol ettikten sonra alanlara ayırması lazım. Bir bölümde 5 hayvanın olması gerekirken 30-40 hayvan var. Ayrıca sokak hayvanlarının yaşlarına ve cinlerine göre ayırt edilmesi gerekiyor. Sayı çok olduğu zaman hastalık bulaşma riski de artıyor. Tedavi olacak hayvanları bakım evi kurulana kadar Büyükşehir Belediyesi bakmak zorunda. Kar yağdığında biz bu yavruları nerede bakacağız? Gönüllüler de bir yere kadar çalışabiliyor.

"Bağış toplayalım"

Belediye yeni barınaklar yapacaktı. İnşaat bir yere kadar geldi ama 4 aydır tek tuğla bile koyulmadı. Bunun sebebi nedir? Eğer belediyenin gücü yoksa biz bağış toplayalım da bu hayvanları eziyetten kurtaralım. Bahane değil, çözüm istiyoruz. Hayvanımı aç bırakmayın, yağmurda ıslatmayın. 30-40 tane köpeği küçücük yere koymak eziyettir. Hasta köpeklerle sağlam köpekler aynı yere koyulmuş. Neden? Çünkü veteriner hekim kontrol etmemiş. Burası öldürmek için değil, kurtarmak için var. Sadece hayvanlarımızı öldürmemenizi istiyorum."

"Bir gün değil, her gün"

Haytap İl Temsilcisi Aziz İşbakan ise; "4 Ekim Hayvanları Kutlama Günü bir kutlama günü değildir. Sessiz çığlıkların sesini duyurma günüdür. Sadece yılın bir günü değil, 365 günü 4 Ekim'dir. Kurumlar ve sivil toplum örgütleri, hayvanları korumanın insanlığın geleceğini korumak olduğunu bilmeli." diye konuştu.

Yerel hayvan koruma gönüllüsü  Figen Atlıhan da hayvan barınağında durumun içler acısı olduğunu belirterek, yetkililerin bu duruma el atmasını istedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul