GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-02-2021 09:05   Güncelleme : 09-02-2021 09:05

GÖZLERİ DOYMUYOR!

GÖZLERİ DOYMUYOR!

Su kaynağı gittikçe kuruyan Turnasuyu’nda, son kalan suyu da almak için HES şirketlerinin inadı devam ediyor.

Turnasuyu’nda hayata geçirilmek istenen yeni HES projesi ile gittikçe tükenen ırmak suyunun kalanının da Melet Irmağı’na transferi planlanıyor. Yöre sakinleri projeye karşı açtıkları iki davayı da kazanırken, HES şirketi ise 3. Kez ÇED başvurusu yaptı.

Yöre sakinlerinden sanayici-kivi üreticisi Kadir Engin Vale Tuncay Sonel, milletvekilleri ve belediye başkanlarına seslenerek, şu çağrıyı yaptı;

"Turnasuyu Deresi HES Projesi için 3 kez CED başvurusu yapmışlar. Bu projede Turnasuyu’nun suyunun Melet çayı havzasında transferi söz konusudur. İki kez açtığımız davayı ordu idari mahkemelerinde kazandık…  3 kez yer değişikliği yapılarak ÇED başvurusu yapılmış.

Bu gerçekleşirse binlerce ton kivi sulaması yapılan bir vadide su kalmayacak. Turnasuyu vadisini tamamen susuz bırakacak bu anlamsız projeyi durdurmak için yardımcı olmaya davet ediyorum.

Çevre felaketi

Turnalık, Çelikhan ve Taşbaşı ovası mevkisinde suyu Melet havzasına transfer edilmiştir. Denize 18 km kala aynı operasyon yapılacaktır. Sahile yakın yerlerde zaten yeterli su kaynağı yoktur. Bu proje çok önemli çevre felaketi yaratacaktır. Desteğinizi bekliyoruz. Saŕaycık, Turnasuyu, Gülyalı halkı ve çevre, doğa size minnettar olacaktır." Haber merkezi