GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-05-2021 08:45   Güncelleme : 04-05-2021 08:45

GÖRÜNTÜ GENELGESİNE KARŞI DAVA

GÖRÜNTÜ GENELGESİNE KARŞI DAVA

 

Ordu Barosu, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün polis müdahalesini çekenlerin engellenmesini öngören genelgesine karşı Danıştay’da dava açtı.

Ordu Barosu, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün polislerin ses ve görüntüsünün alınmasının önüne geçmeyi amaçlayan genelgesine karşı Danıştay’da dava açtı. Söz konusu genelgenin savunmanın delil toplama haklarına müdahaleyi içerdiğini, hukuk devleti ilkesini zedelediğini belirten baro, yürütmenin durdurulması ve iptalini talep etti.

"Her bir yurttaşın kamusal alanda gerçekleşen bir olayı suç şüphesiyle delillendirmek ihtiyacı hissedebileceğini" vurgulayan baro, “Bu toplum halinde yaşamanın ve dayanışmanın doğal bir sonucudur” dedi ve genelgenin basın ile haberleşme hakkını da ihlal ettiğini belirtti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ordu Baros Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, “Ordu Barosu Başkanlığı tarafından, kamusal olaylarda kolluğa ses kaydı ve görüntü alınmasını engelleme emri veren ve bu kapsamda, Temel hak ve özgürlükler ile Anayasa ve Kanunlara aykırı olan Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesinin, yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açılmıştır” dedi. Haber merkezi