GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-02-2021 08:20   Güncelleme : 16-02-2021 08:20

GİZLİ TEHLİKE!

GİZLİ TEHLİKE!

Uzmanlar fındıkta erken çiçeklenme tehlikesine dikkat çekiyor. Bu durumun 2011 ve 2015 yıllarında olduğu gibi ürün kaybına neden olabileceği belirtildi. TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan ise rekoltenin olumsuz etkilenebileceğini ancak bir rekolte telaffuz etmek için erken olduğunu söyledi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi “Fındık Yetiştiriciliğinde Yeniler” konulu eğitim gerçekleştirdi. Eğitmenler arasında OMÜ’den Prof. Dr. Ümit Serdar, Prof. Dr. Rıdvan Kızılkaya, Doç. Dr. İslam Soran yer aldı. Konuşmacılarda Ordu Üniversitesi’nde Prof. Dr. Ali İslam Sakarya Üniversitesinde Dr. Öğr. Gör. Hüseyin İrfan Balık ve Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar bulundu.

450 bin ton rekolte!

Toplantıda fındıkta çiçeklenmenin erken gerçekleştiği masaya yatırılırken, bu durumun 2011 ve 2015 yıllarında da olduğunu ve o dönemlerde ürün kaybının meydana geldiği belirtildi. Bu yıllarda 450 bin ton civarında bir fındık rekoltesi olduğunun görüldüğü kaydedildi.

"Yapılan araştırma önemli"

'Bilimsel yönden üniversite hocalarımız fındıkla alakalı araştırma yapmışlar. Elbette yaptıkları çalışma çok önemli' diyen Arslan Soydan şunları söyledi; "Bazı gerçekleri de içinde barındırıyor. Ancak doğru rekolteyi şuan açıklamamız mümkün değil. Rekoltenin düşük olacağını söyleyebiliriz ancak şu kadar olur diyemeyiz. Çünkü gerçek rekolte belirlenmesi Temmuz ayında çotanak sayımları üzerinden yapılması gerekir. Zaten bizler de çotanak sayımından ortaya çıkan rekolteyi baz alıyoruz."

"Karanfiller erken açtı"

Soydan, don ve kuraklık riskinin devam ettiğini hatırlatarak; "Sıcaklıklar bu kış genelde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bundan dolayı fındık püskülleri erken tozlandı, karanfiller biraz daha erken açtı. Üreticilerimiz de bahçede buna şahit oldular. Böyle bir sıkıntı var. Bu durum rekolteyi olumsuz yönde etkileyebilir. Önümüzde don ve kuraklık riski bulunuyor. O yüzden bugünden rekolte ile ilgili var sayımda bulunmak doğru olmaz. Ama bazı gerçekleri de görüyoruz." dedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)