GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-05-2021 09:00   Güncelleme : 04-05-2021 09:00

“GİDENLER ALMANYA’DAN EL SALLIYOR"

“GİDENLER ALMANYA’DAN EL SALLIYOR

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, başka belediyelerde olduğu gibi insan kaçakçılığı ile ilgili gündeme gelen Ulubey Belediyesi’nin Başkanı İsa Türkcan’ın ’yalan ’ açıklamalarına karşı ’hodri meydan’ dedi. Adıgüzel, Başkan Türkcan’a “gidenler Almanya'dan size el sallıyor dedi.

’Çevreye duyarlı bireyler yetiştirmek’ adı altında bir proje üzerinden yurtdışına insan kaçakçılığı yapıldığı iddia edilen belediyeler arasına Ordu’da Korgan’dan sonra Ulubey Belediyesi de eklendi.

İtiraf gibi

Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel’in gündeme bomba gibi düşen bu iddiasının ardından Ulubey Belediyesi’nden itiraf gibi açıklama geldi.

Diğer belediyeler gibi kendilerine de davet mektubu geldiği belirtilen açıklama, özetle şöyle,

“Gelen davet mektubu üzerine 04.08.2020 tarih ve 30 sayılı meclis kararı, meclisi teşkil eden tüm partili üyeler (AK PARTİ, CHP, MHP) tarafından oybirliği ile alınmıştır. Karar akabinde Belediye Başkanımız İsa Türkcan'ın dikkati, haricen yapmış olduğu araştırmaları ve konunun Ordu Valimiz ile paylaşılarak istişare edilmesi sonucu bu gezinin uygun olmayacağı değerlendirilmiş ve belediyemiz tarafından herhangi bir başvuru veya girişimde bulunulmamıştır.”

“Kaçak çok“

Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, belediyenin açıklamasının ardından, “Bu listeden çok sayıda kaçak var. Çoğu Bingöl, Urfa olmak üzere Doğu illerimizden vatandaşlar var. Bu listedeki bazı kişiler Almanya’dan gönderdikleri resimlerde başkana el sallıyor“ diyerek, savcıları ve İçişleri Bakanlığını göreve davet etti.

Başkan İsa Türkcana; “Ulubey Belediyesi bir açıklama yapmış, denmiş ki kararı oybirliği ile aldık. Meclise 5 kişilik Ulubeyli listesi vermişsin, sonra da evrakta sen en önde arkana 48 kişiyi takmışsın, meclis üyelerinin haberi yok. Zora girince de kendi partilin dahil meclis üyelerine çamur atıyorsun diyen Adıgüzel, şöyle devam etti;

“Çıkarınız ne?“

Bizi mahkemeye verecekmiş. Mahkemeye de ver ki bu kadar açık bir suç, resmi onaylı bir meclis kararını soruşturmayan cumhuriyet savcıları bu şekilde belki soruşturur, tüm foyanız ortaya dökülür. Bu karar ile kimlerin hangi yöntemle yurtdışına kaçtıkları da ortaya çıkmış olur. 48 kişisi Ordulu dahi olmayan listenin Ulubey belediyesinden yurtdışına gitmesinde Ulubey’in ne çıkarı var, yazmamışsınız. Bir açıklayın kardeşim ya. Başka AKP'li ilçe belediyeleri de var, henüz insan ticaretine terfi edememiş, şimdilik hayvan ticareti ile uğraşıyorlar. Onları da takip ediyoruz, biline.

Sadece Hak’ka ve halka hesap veririz

Bütün halk, emek ve doğa düşmanları ve belediyeleri işgal etmiş çıkar çeteleri bilmelidir ki; Kuştan korksak darı ekmezdik.

Yakın bir örnekte olduğu gibi, Erdoğan, ABD başkanına protesto değil ancak sitem edebilirken, Bülent Ecevit'i konuşuyoruz. ABD ambargosuna ABD üslerini kapatarak karşılık vermesini konuşuyoruz. Ecevit yapabiliyordu, çünkü Ecevit'in ABD de dolarları yoktu. ABDye diyet borcu da yoktu. İşte biz de rahat konuşuyoruz. Çünkü fındık baronların da, taşocağı faillerine de maden kartellerine de diyet borcumuz yok. O yüzden biz başkalarına benzemeyiz. Biz sadece ve sadece halka ve Hak'ka hesap veririz. Biline..” Haber merkezi