GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-06-2021 09:00   Güncelleme : 01-06-2021 09:00

GEVŞEKLİK HATA OLUR

GEVŞEKLİK HATA OLUR

 

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, ölümler yok denecek kadar azalmadan asla tedbirlerin gevşetilmemesi gerektiğini belirterek, Çift Maske + 2 metre mesafe ve el temizliği hayatımızın bir parçası olmaya uzun süre devam etmeli“ dedi.

Pandemide normalleşme için iki önemli faktörün ölüm sayılarının azalması hatta sıfır olması, diğerinin ise aşılamanın ikinci dozda toplumun nüfusuna göre en az % 30 seviyesine gelmesi olduğuna dikkat çeken Dr. Ali Coşkun, tam normalleşme için ise hiç ölüm görülmemesi ve toplumda bağışıklık oranının yine nüfusa göre % 70’lere ulaşması gerekmektedir. Ülkemizin aşı üreticisi konumda olmamasına rağmen, nüfusunun Almanya ile aynı, diğer tüm Avrupa ülkelerinden daha kalabalık olmasına rağmen, Aşı bulma ve ikinci doz aşı uygulamada başarılı olduğu söylenebilir. Başarıyı ülkenin konumu, özellikleri ve şartlara göre değerlendirmek gerekir. Örneğin Yunanistan nüfusu çok küçük, iki milyon ikinci doz aşı yapmış hemen % 16’yı yakalamış, biz 12 milyon doz aşı yapmışız ama daha % 15’deyiz. Dolayısıyla ülkemize ve aşı tedarik eden makamlarımıza haksızlık etmeden, tedbirlere aynı ölçüde sarılarak, toplumun öncelikli hedef olan ikinci dozda % 30 aşılanmasını beklemeliyiz. Bu durumda ölüm sayıları çok azalacaktır. Bu aşamadan sonra % 70’e ulaşmak daha kolay olacaktır“ diye konuştu.

SMA hastalarına umut

SMA hastalığının önce Ordumuzda sonra Ülkemizde tamamen ortadan kaldırılması için başlattıkları çalışmaların çok yakın zamanda meyvesini vereceğini de belirten Coşkun, Sağlık Bakanlığımızın çok yakın zamanda iki pilot ilde buna yönelik çalışma yapacağı haberini sevinçle aldık. Ordu Tabip odası olarak her zaman inşallah güzel işler yapmaya devam edeceğiz.“ dedi. Haber merkezi