GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-04-2021 09:20   Güncelleme : 22-04-2021 09:20

FİYATI ARTMAYAN TEK ÜRÜN 'FINDIK'

FİYATI ARTMAYAN TEK ÜRÜN 'FINDIK'

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, tekelci firma ve işbirlikçilerinin şimdiden gelecek sezonun hesabını yapmaya başladığı için fiyatların 21 lira ve altına düşürüldüğünü belirterek, "Fiyatı aynı tutarak yeni sezonda da fındığı düşük fiyattan almayı amaçlıyorlar. Dünyada fiyatı artmayan tek ürün fındık. Ancak bu oyunları da tutmayacak." dedi.Fındık fiyatlarının yeniden 21 lira seviyelerine kadar gerilmesinin 3 sebebi olduğunu aktaran Akça, "Birincisi, Pandemiden dolayı Avrupa'da yeterli fındık işlenmemesidir. İkincisi tekelci firmanın serbest piyasada fındık fiyatlarını kasıtlı düşürüp, işbirlikçilerinden 24 TL'ye fındık almasıdır. Üçüncü sebep ise fındık fiyatlarını bilerek yükseltmeyerek, gelecek sezonun fındık fiyatını düşük tutmak istemeleridir." dedi.

Avrupa'da pandemi kısıtlamalarından dolayı birçok fındık işleyen ve fındık mamulü yapan fabrikaların kapalı olmasının da fındık fiyatının artmamasında bir etken olduğunu söyleyen Akça, ancak tek sebebin bu olmadığını dile getirdi.

"Üreticiyi yıldırmak istiyorlar"

'Tekelci firma ve işbirlikçileri fındık fiyatlarının sabit durabilmesi için elinde gelen bütün çabayı gösteriyorlar' diyen Akça, sözlerine şu şekilde devam etti; "Türkiye'de fındık fiyatını düşürmek için manipülasyon yaparlarken, kendi işbirlikçilerinden 24 TL'ye fındık alıyorlar. Ocak-Şubat ayındaki ihracat rakamlarında bunu görüyoruz. Fındık ihracatı geçen sene rekorlar kırdı. Geçen sene ki fındık ihracatına yakın rakamlar şuanda ihraç ediliyor. Piyasadan bir şekilde fındık çekiliyor ama fiyatını yükseltmiyorlar. 'Biz piyasada istediğimiz gibi belirleyiciyiz, fiyatla da oynuyoruz' algısı yaratarak üreticinin gözünü yıldırmak istiyorlar.

"İzah edilecek gibi değil"

Üretici, bu sene ihtiyacı kadar fındığı pazara indirdi, mümkün olduğu kadar fındığını emanete vermedi ve bir direnç gösterdi. Hatta şuanda da üreticilerimizin elinde % 20-25'e yakın geçen seneki fındık var. Üreticinin bu direncini kırabilmek için manipülasyonlarla serbest piyasadaki fındık fiyatlarını yukarı çekmiyorlar. Bu çok nettir. Akılla ya da ticaretle izah edilecek bir durum değil. Dünyada her şeyin fiyatı artarken, fiyatı artmayan, sabit kalan en değerli ürünlerden birisi fındıktır. Buradaki tekelci firmaların gücünü göstermek adına kendi işbirlikçilerini finanse ederek, durumu stabil hale getirmenin hesabını yapıyorlar."

Fındık fiyatının kasıtlı olarak 21 lira seviyesine çekildiğine dikkati çeken Akça, TMO'nun 30 Nisan 2021 tarihinde alımlarının sona ermesiyle tekelci firmanın fiyatları daha da aşağıya çekebileceğini söyledi.

'Bir dahaki sene oluşabilecek fındık fiyatının bu günlerden hesabını yaparak yine böyle bir oyun oynuyorlar' diyen Akça, "Üreticiye, fındığı emanete vermeseniz bile serbest piyasada fiyata biz karar veririz algısını işlemek istiyorlar." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)